«Հաղթանակի գեներալները». Միքայել Պարսեղով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապագա գեներալը ծնվել է 1899 թվականի հունիսի 15-ին Արցախի Մարտունու շրջանի Կոլխոզաշեն գյուղում կավագործ Արտեմ Բարսեղյանի ընտանիքում: Վաղ տարիքում (12 տարեկան) կորցնելով ծնողներին` Միքայելը մեկնում է աշխատելու Միջին Ասիա:
Ծառայություն բանակում
1916 թվականին զորակոչվել է ռուսական բանակ: 1916-1917 թվականներին Միքայելը մասնակցում է Առաջին համաշխարհային պատերազմին Կովկասյան ռազմաճակատում` ծառայելով սկզբում զինվորի, ապա հրանոթի հրամանատարի կարգավիճակում: Հոկտեմբերյան հեղափոխության հաղթանակի լուրը Միքայելը, հասակակիցներից շատերի նման, ընդունում է մեծ հրճվանքով: 1918 թվականին Պարսեղովը որպես կամավոր զինվորագրվում է Կարմիր բանակին, ինչպես նաև համալրում է Կոմունիստական կուսակցության շարքերը:
Կարմիր բանակում զինվորական ծառայությունը Պարսեղովն սկսել է Անդիժան ամրոցում որպես դասակի հրամանատարի օգնական: 1918 թվականի նոյեմբերից մինչև 1919 թվականի նոյեմբերը Թուրքեստանյան ճակատում Միքայելը պատերազմել է ընդդեմ բասմաչների Անդիժանի, Կոկանդի, Նամանգանի և Սկոբելեվսկի (ներկայումս` Ֆերգանայի) շրջաններում: 1920 թվականի փետրվարից մինչև 1921 թվականի հուլիսը Բուխարայի ճակատում Պարսեղովը մասնակցել է Բուխարայի էմիրի հրոսակախմբերի ոչնչացման օպերացիային: Քաղաքացիական պատերազմը Միքայելն ավարտել է որպես հրետանային գումարտակի հրամանատար: Ըստ М. Жуковский, «Командармы Великой Отечественной» (М., 2005) գրքի:
1922 թվականին Միքայելն ավարտում է Տաշքենդի հրետանային դպրոցը, որից հետո մի շարք ռազմական պաշտոններ է զբաղեցնում Լենինգրադի ռազմական օկրուգում: 1930 թվականից ստանձնում է Մերձվոլգյան զինվորական օկրուգի հրետանային դիվիզիոնի հրամանատարի, իսկ 1931 թվականից` Անդրբայկալյան զինվորական օկրուգի 57-րդ հրաձգային դիվիզիայի հրետանու պետի պաշտոնները: 1936 թվականին Պարսեղովն ավարտում է Մ. Ֆրունզեի անվան ռազմական ակադեմիան: Ձեռք բերված խոր գիտելիքները, ճկուն միտքը և հրաշալի հիշողությունը` Միքայելին օգնում էին հրաշալի ղեկավարել 69-րդ ծանր հրետանային գնդի 19-րդ հրաձգային կորպուսը:
Խորհրդա-ֆիննական պատերազմ
Խորհրդա-ֆիննական պատերազմում լինելով ԽՍՀՄ 7-րդ բանակի հրետանու պետ` Միքայել Պարսեղովը ցուցաբերել է կազմակերպչական և խոշոր զորամիավորումներ ղեկավարելու գերազանց հմտություններ: Նրա ղեկավարած հրետանին աչքի է ընկնում Լիպոլոյի մոտ և Տրոնգսունդյան ուղղության մարտերում:
1940 թվականի մարտին հրետանային գերազանց նախապատրաստական աշխատանքներից հետո Կարմիր բանակը ճեղքեց «Մաներհեյմի գծի» պաշտպանական ամրությունները, և հրետանին անցավ վճռական հարձակման։ Մարտական առաջադրանքների կատարման, հրետանու հմուտ ղեկավարման և ցուցաբերած արիության համար 7-րդ բանակի հրամանատար Պարսեղովին շնորհվեց Խորհրդային Միության հերոսի կոչում՝ պարգևատրելով Լենինի շքանշանով և «Ոսկե աստղ» մեդալով: 7-րդ բանակի հրետանու ավելի քան 20 մարտիկ ու հրամանատար արժանացել են Խորհրդային Միության հերոսի կոչման։
1940 թվականի հուլիսից Միքայելը Կարմիր բանակի հրետանու գլխավոր տեսուչն էր, իսկ 1941թվականի հունիսից նշանակվում է Կիևի հատուկ ռազմական օկրուգի հրետանու պետ:
Հայրենական մեծ պատերազմի սկզբում գեներալ-լեյտենանտ Պարսեղովը հանդիսանում էր Հարավ-արևմտյան ճակատի հրետանու պետի տեղակալը, իսկ 1941 թվականի դեկտեմբերի 24-ից` Հարավ-արևմտյան ուղղության հրետանու գլխավոր հրամանատարի տեղակալը: Գեներալ-լեյտենանտի ղեկավարած հրետանային գնդերը կարողացել էին մոտ երկու ամիս զսպել հակառակորդի առաջխաղացումը Կիևի ուղղությամբ: 1942 թվականի մարտից Պարսեղովը Հարավ-արևմտյան ռազմաճակատի հրետանու պետն էր, իսկ մինչև 1942 թվականի հուլիսը` 40-րդ բանակի հրամանատար։ Իր ղեկավարած բանակը պաշտպանական մարտեր է մղել Կուրսկի,Վալույկիի և Վորոնեժի համար։ Ըստ М. Жуковский, «Командармы Великой Отечественной» (М., 2005) գրքի:
«Աքսոր»
1942 թվականի ամռանը հակառակորդը հակահարձակման էր անցել Լիվնայի և Վոլչանսկի ուղղությամբ. այդ տարածքները գտնվում էին 40-րդ բանակի վերահսկողության ներքո: Վերմախտի զորամիավորումներն արագորեն առաջանում էին Վորոնեժի ուղղությամբ, բացի այդ թշնամուն հաջողվել էր շրջապատել 40-րդ բանակի զորամիավորումների մեծ մասը: ԽՍՀՄ պաշտպանության պետական կոմիտեն 40-րդ բանակի անհաջողություններում մեղադրեց բանակի հրամանատար Միքայել Պարսեղովին:
1942 թվականի հուլիսի կեսերին Պարսեղովին հեռացնում են զբաղեցրած պաշտոնից և ուղարկում պահեստազոր: Որոշ ժամանակ անց նրան նշանակում են Հեռավորարևելյան զինվորական օկրուգի հրետանու պետի տեղակալ: Պարսեղովը զգալի ներդրում ունի միլիտարիստական Ճապոնիայի ջախջախման գործում։ 1945 թվականին զբաղեցնելով 2-րդ Հեռավորարևելյան ռազմաճակատի հրետանու պետի պաշտոնը` ղեկավարել է Մանջուրիայում ճապոնացիների դիրքերի ոչնչացումը, Խարբինի և չինական այլ քաղաքների, Սախալինի հարավային մասի և Կուրիլյան կղզիների ազատագրումը։
Հետպատերազմյան շրջանում Միքայել Պարսեղովն եղել է Հեռավորարևելյան զինվորական օկրուգի հրետանու պետ, իսկ 1946 թվականի սեպտեմբերից`Լեհաստանում ԽՍՀՄ հյուսիսային խմբի զորքերի հրետանու հրամանատարի տեղակալ: 1948 թվականին Պարսեղովն ավարտել է Կ. Վորոշիլովի անվան ռազմական ակադեմիան, որից հետո նշանակվել է Բելառուսի, իսկ 1954 թվականին` Լենինգրադի զինվորական օկրուգների հրետանու պետ:
1958 թվականին Միքայել Պարսեղովին շնորհվում է հրետանային զորքերի գեներալ-գնդապետի կոչում: 1961 թվականի օգոստոսից Մ. Կալինինի անվան հրետանու ռազմական ակադեմիայի հրամանատարական ֆակուլտետի պետն էր:
Միքայել Պարսեղովը մահացել է 1964 թվականի ապրիլի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգում և թաղվել տեղի Բոգուսլավյան գերեզմանատանը։ Ըստ К. Мерецков, «Служить народу» (М., 1983) գրքի:
Միքայել Պարսեղովը պարգևատրվել է Լենինի երեք, Կարմիր դրոշի չորս, Սուվորովի 2-րդ աստիճանի շքանշաններով և բազմաթիվ մեդալներով։ 1965 թվականին Միքայել Պարսեղովի պարգևները հանձնվել են Հրետանու, ինժեներական զորքերի և կապի կենտրոնական թանգարան։

«Генералы победы». Михаил Парсегов
В рамках спецпроекта «Генералы победы»«Арменпресс» представляет генерал-полковника артиллерии СССР Михаила (Микаэла) Артемьевича Парсегова.
Родился в селе Мадаткент (ныне Колхозашен)Нагорного Карабаха.Армянин. Отец работалгончаром, мать вела домашнее хозяйство. В 12 лет остался без родителей и уехал на заработки вСреднюю Азию. Работал на хлопкоочистительном заводе в городеАндижане.
Служба в армии
В1916 годупризван в российскую армию. С сентября1916поноябрь1917участвовал вПервой мировой войненаКавказском фронте, служил в артиллерийских частях рядовым, затем командиром орудия в звании старшего фейерверкера.
В1918 годудобровольно вступил вРККА. В том же году был принят вВКП(б). Службу начал в крепости городаАндижанпомощником командиравзвода, затем некоторое время исполнял обязанностикомендантаэтой крепости. С ноября1918поноябрь1919 годакомандиромвзводавоевал наТуркестанском фронте, сражался противбасмачей— в Андижанском, Кокандском, Наманганском, Скобелевском районах; весной1919былранен. В феврале1920— июле1921 годав составе Бухарского фронта участвовал в ликвидации банд бухарского эмира. С июля1921—старшинабатареи.Гражданскую войнузакончил командиромбатареи.
По книге М. Жуковского «Командармы Великой Отечественной», Москва, 2005 г.
В1922 годуокончил Ташкентские артиллерийские командные курсы. Служил вЛВО: с ноября1922— орудийный начальник батареи; с февраля1923— начальник связи батареи 14-го отдельного полкового тяжелогодивизиона11-го стрелкового корпуса; с ноября1924 года— заведующий химическойбатареей. В1926 годуокончил артиллерийские Краснознамённые КУКС, после чего был назначен командиром учебной батареи отдельного тяжёлого артдивизиона, а в феврале1927— командиром учебнойбатареи13-го полевого тяжелого артдивизиона. Смарта1928 годавременно командовал 3-мдивизиономтяжелого артиллерийского полка 13-го стрелкового корпуса, а с апреля1929— дивизионом 13-го корпусного полка. Савгуста1930 года— командир 5-го отдельного территориального артдивизионаПриВО. С ноября1931 года— командир и военком 57-го Уральского артиллерийского полкаЗабайкальского военного округа.
С1932 годаучился вВоенной академии имени М.В.Фрунзе, которую окончил в1936 годус золотой медалью. После чего в мае1936назначен командиром 69-го тяжёлого артиллерийского полка19-го стрелкового корпуса.
Советско-финская война
В июле1937годавыдвинут на должность начальника артиллерииЛВО.17 февраля1938 годаприсвоено званиекомбрига, а5 ноября1939—комдива. С декабря1939участвовал вЗимней войне, был назначен начальником артиллерии7-й армиипод командованиемкомандарма 2-го рангаК.А.Мерецкова. Начальник артиллерии армиикомдивМ.А.Парсегов постоянно ездил из части в часть, училартиллеристовразведывать, выявлять и уничтожатьдзотыврага, минные ловушки и другие укрепления и огневые средства. Артиллерийские части7-й армиипод командованием М.А.Парсегова уничтожили множество укреплений и огневых точек противника, прокладывая дорогу для продвижения пехоты. Особенно отличились артиллеристы М.А.Парсегова у Липоло и в боях на Тронгсундском направлении. В началемарта1940 года, после мощной и продолжительной артиллерийской подготовки,оборонительная «линия Маннергейма»была прорвана. Войска7-й армииперешли в решительное наступление.
Указом Президиума Верховного Совета СССР от21 марта1940 годаза образцовое выполнение боевых заданий командования и проявленные при этом отвагу и геройствокомдивуПасегову Михаилу Артемьевичу присвоено званиеГероя Советского Союзас вручениемордена Ленинаимедали «Золотая Звезда». В тот же день ему было присвоено званиекомкора.
В апреле1940 годаучаствовал в Совещании при ЦК ВКП(б) начальствующего состава по сбору опыта военных действий против Финляндии, на котором выразил недовольство работой разведки и недостаточной подготовкой офицеров запаса, а также отметил важнейшую рольартиллериив прорывеукрепрайонов.4 июня1940 годапереаттестован вгенерал-лейтенантыартиллерии.
26 июля1940 годаназначен генерал-инспектором артиллерииРККА. На совещании высшего руководящего состава РККА 23-31 декабря 1940 г. высказывал недовольство подготовкой командиров. С июня1941 года — начальник артиллерииКОВО.
НачалоВеликой Отечественной войнывстретил начальником артиллерииЮго-Западного фронта(то есть в той же должности). Участвовал вКиевской оборонительной операции; прикрывая отступление наших войск,артиллеристыпод умелым командованием Парсегова причинили значительный урон технике и живой силе врага, в том числе благодаря им на подступах кКиевупродвижение врага было сковано более чем на 2месяца.
С5 марта1942 года— командующий40-й армиейЮго-Западного фронта, в мае1942 годапереданнойБрянскому фронту. Армия М.А.Парсегова вела оборонительные бои заКурск,Валуйки,Воронеж.
«Ссылка»
40-я армия участвовала вВоронежско-Ворошиловградской оборонительной операции;30 июня1942 годавойска противника, сосредоточив крупные силы против правого крыла армии, прорывали оборону советских войск в районе городовЛивныиВолчанск(это были районы стыков 40-й армии с соседними армиями), что привело к окружению многих частей 40-й армии и стремительному продвижению противника кВоронежу. В связи с этим находящийся в состоянии тяжёлого психологического перенапряжения Парсегов3 июля1942 годабыл снят с занимаемой должности.
До26 июля1942 годапребывал в резерве командующего артиллерией, а затем был назначен начальником артиллерииДальневосточного фронта. На этой должности Парсегов приложил немало усилий для укрепления боеспособности артиллерийских частейДальневосточного фронта, применяя на практике все свои знания и опыт нескольких войн.
Во времяСоветско-японской войныПарсегов был начальником артиллерии2-го Дальневосточного фронта. Руководимые им войска, вместе с войсками других фронтов, подавили глубоко эшелонированные укрепления японцев и разгромилиКвантунскую армию. Умело руководил артиллерией фронта по форсированиюрекАмуриУссури. Его войска участвовали в освобожденииХарбинаи другихкитайскихгородов и населенных пунктов, а также южной частиСахалинаиКурильских островов.
Послевоенное время
В послевоенное время возглавлял артиллериюДальневосточного военного округа, с сентября1946 года— заместителем командующего артиллериейСеверной группы войсквПольше. В июне1948 году, по окончании Высших академических курсов приВысшей военной академии имени К.Е.Ворошилова, был назначен командующим артиллериейБелорусского военного округа, а в июне1954 годапереведён вЛВОна ту же должность.18 февраля1958 годаему было присвоено званиегенерал-полковникаартиллерии; савгустатого же года одновременно совмещал занимаемую должность с должностью члена Военного советаЛВО. В мае1961 годаосвобождён от занимаемых должностей и находился в распоряжении Главкома Сухопутных войск. Савгуста1961 годаназначен начальником 1-го факультетаВоенной артиллерийской академии имени М.И.Калинина.
Умер27 апреля1964 годавЛенинграде. Похоронен наБогословском кладбищеСанкт-Петербурга, на его могиле воздвигнут памятник.
В родном селе Колхозашен М.А.Парсегова установлен памятник-бюст.
По книге К.Мерецковского «Служа народу», Москва, 1983 г.
Михаил Парсегов получил:
3ордена Ленина; 4ордена Красного Знамени; Орден Суворова2-й степени (1945); Медаль «20 лет Рабоче-Крестьянской Красной Армии»; другие медали.