Տնտեսությունում մասնավոր հատվածի ծախսումները կարող են կրճատվել 3.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առևտրային հիմնական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնությունից սպասվող դրամական փոխանցումների էական նվազմամբ և տնտեսությունում թույլ ներդրումային ակտիվությամբ պայմանավորված` Հայաստանի կենտրոնական բանկը կանխատեսում է տնտեսությունում մասնավոր հատվածի ծախսումների 3.5 տոկոս կրճատում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՀՀ ԿԲ-ի հրապարակած «Գնաճի հաշվետվության» համաձայն` 2015 թվականին ակնկալվում է մասնավոր ծախսումների ավելի փոքր նվազում, որը պայմանավորված է տարվա ընթացքում սպասվող ընդլայնողական հարկաբյուջետային քաղաքականությամբ:
2014 թվականի վերջին գների և ֆինանսական կայունության ապահովման նպատակով դրամավարկային պայմանների խստացումը 2015 թ. սկզբից սկսած փոխարինվել է դրամավարկային պայմանների զգալի թուլացմամբ, որը հնարավորություն կտա մեղմելու մասնավոր ծախսումների մակարդակի սպասվող կրճատումը 2015 թվականին:
ԿԲ-ը կանխատեսում է, որ 2016-2017 թվականներին մասնավոր ծախսումները աստիճանաբար կվերականգնվեն` արձանագրելով չափավոր աճի տեմպեր: Նշված ժամանակահատվածում մասնավոր ծախսումների բացասական ազդեցությունը տնտեսական աճի վրա կմեղմվի:
Հայաստանի գլխավոր դրամատան գնահատականներով` ՌԴ-ից դրամական փոխանցումների նշանակալի կրճատման և տնտեսության վարկավորման տեմպերի թուլացման հետևանքով 2015 թվականին տնային տնտեսությունների կողմից վերջնական սպառմանն ուղղված ծախսումները իրական արտահայտությամբ կկրճատվեն 2.5 տոկոսով: Նշենք, սակայն, որ մասնավոր սպառման նվազումը նախորդ կանխատեսումների համեմատ ավելի փոքր է գնահատվում, ինչը պայմանավորված է 2015 թվականին սպասվող ավելի բարձր տնտեսական ակտիվությամբ, հարկաբյուջետային և դրամավարկային խթաններով, ինչպես նաև դրամական փոխանցումների նվազման ավելի դանդաղ տեմպերով:

Armenian economy's private sector costs can be reduced by 3.5%
YEREVAN, 26 MAY, ARMENPRESS. Conditioned by the substantial reduction of the expected money transfers from Russia, the main trading partner of the Republic of Armenia, and by the weak investment activity in the economy, Armenia's Central Bank predicts 3.5 percent reduction of the economy’s private sector costs.
As “Armenpress” reports, according to the "Inflation Report" published by the Central Bank of the Republic of Armenia, in 2015, it is expected a smaller decrease in private costs, which is conditioned by the expected expansionary fiscal policy of the current year.
Seeking to maintain the financial stability and prices of the end of 2014, the toughening of monetary conditions was replaced by a significant softening of the monetary conditions since the beginning of 2015, which will enable to mitigate the expected reduction of the private costs level in 2015.
The Central bank forecasts that the private costs gradually will be restored in 2016-2017, recording a moderate growth tempo. During the mentioned period, the negative impact of the private costs on the economic growth will be eased.