Մոսկվայի դատարանը կստուգի Լեւոն Հայրապետյանին տնային կալանքի տակ պահելու օրինականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը մայիսի 25-ին կստուգի «Բաշնեւտ»-ի գործի ֆիգուրանտներից մեկին՝ հայազգի գործարար Լեւոն Հայրապետյանին, տնային կալանքի տակ պահելու օրինականությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է դատարանի ներկայացուցիչ Աննա Ֆադեեւան: Քննիչի միջնորդությամբ՝ Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը սահմանված Է մինչեւ հուլիսի 28-ը, փաստաբանները բողոքարկել են այդ վճիռը:
Հայրապետյանին մեղադրում են այն բանում, որ նա մեղսակից Է եղել 2009 թվականի ապրիլին Ուրալ Ռախիմովի կողմից «Բաշնեւտը», որը նա գլխավորել Է երեք տարի, «Սիստեմա» ընկերությանը վաճառելուն:
Հետաքննության տվյալներով՝ Հայրապետյանն ունի կրկնակի քաղաքացիություն եւ ունեցվածք արտասահմանում, մասնավորապես, նա վերջին ժամանակներս ապրում Էր Մոնակոյում: Հետաքննությունն այս փաստով Էր հիմնավորում նրան քննչական մեկուսարանում պահելու անհրաժեշտությունը: Հոկտեմբերի սկզբին գործարարին փոխադրել են տնային կալանքի տակ: Հայրապետյանի փաստաբանն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ իր պաշտպանյալի առողջությունը խիստ վատացել Է եւ խնդրել Է ազատել նրան:

Мосгорсуд 25 мая проверит законность ареста фигуранта дела "Башнефти"
Московский городской суд 25 мая проверит законность содержания поддомашним арестом фигуранта дела "Башнефти" Левона Айрапетяна. Как передает Арменпресс, об этомсообщила РИА Новости представитель суда Анна Фадеева.
По ходатайству следователя срок домашнего ареста Айрапетяна установлен до28 июля, адвокаты обжаловали это решение.
Айрапетяна обвиняют впричастности кпродаже вапреле 2009 года Уралом Рахимовым "Башнефти", которую тот возглавлял три года, структурам АФК "Система". В результате масштабного арбитражного процесса "Башнефть" возвращена государству.
По данным следствия, Айрапетян имеет двойное гражданство инедвижимость зарубежом, вчастности впоследнее время он жил вМонако. Этим фактом следствие иобосновывало необходимость его заключения вСИЗО. В начале октября предпринимателя перевели поддомашний арест. Адвокат Айрапетяна ранее заявлял, что здоровье его подзащитного сильно ухудшилось, ипросил освободить его.