Մոսկվայի դատարանը կստուգի Լեւոն Հայրապետյանին տնային կալանքի տակ պահելու օրինականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը մայիսի 25-ին կստուգի «Բաշնեւտ»-ի գործի ֆիգուրանտներից մեկին՝ հայազգի գործարար Լեւոն Հայրապետյանին, տնային կալանքի տակ պահելու օրինականությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է դատարանի ներկայացուցիչ Աննա Ֆադեեւան: Քննիչի միջնորդությամբ՝ Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը սահմանված Է մինչեւ հուլիսի 28-ը, փաստաբանները բողոքարկել են այդ վճիռը:
Հայրապետյանին մեղադրում են այն բանում, որ նա մեղսակից Է եղել 2009 թվականի ապրիլին Ուրալ Ռախիմովի կողմից «Բաշնեւտը», որը նա գլխավորել Է երեք տարի, «Սիստեմա» ընկերությանը վաճառելուն:
Հետաքննության տվյալներով՝ Հայրապետյանն ունի կրկնակի քաղաքացիություն եւ ունեցվածք արտասահմանում, մասնավորապես, նա վերջին ժամանակներս ապրում Էր Մոնակոյում: Հետաքննությունն այս փաստով Էր հիմնավորում նրան քննչական մեկուսարանում պահելու անհրաժեշտությունը: Հոկտեմբերի սկզբին գործարարին փոխադրել են տնային կալանքի տակ: Հայրապետյանի փաստաբանն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ իր պաշտպանյալի առողջությունը խիստ վատացել Է եւ խնդրել Է ազատել նրան:

Moscow court to examine legality of keeping Levon Hayrapetyan under house arrest
YEREVAN, 13 MAY, ARMENPRESS. On May 25, the Moscow City Court will examine the legality of keeping under house arrest of one of the figurants of "Bashnevt" case the Armenian businessman Levon Hayrapetyan. As “Armenpress reports, the representative of the court Anna Fadeevan informed RIA Novosti about it.
By the mediation of the investigator, Hayrapetyan’s house arrest deadline is defined till July 28, the lawyers appealed against verdict.
According to the investigation, Hayrapetyan has dual citizenship and property in abroad. Particularly, in recent times he has lived in Monaco. The investigation proved by this case the necessity of keeping him in the investigative isolation-cell. In early October, the businessman has moved to house arrest. Hayrapetyan's lawyer said earlier that his client's condition has deteriorated, and asked them to release him.