Բաղրամյանի բնակիչն օգնել Է ռուս սահմանապահներին՝ բռնելու թուրք սահմանախախտին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Անվտանգության համերկային ծառայության Սահմանապահ վարչության պատասխանատվության հատվածում պետական սահմանի պահպանության հարցում ռուս սահմանապահներին ուժերի ներածին չափ օգնություն են ցույց տալիս սահմանամերձ շրջանի բնակիչները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են Սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունից, նրանց զգոնության շնորհիվ սահմանապահները բռնում են պետական սահմանի ռեժիմը խախտողներին: Այսպես, մայիսի 3-ին Բաղրամյան բնակավայրի բնակչից տեղեկատվություն Է ստացվել Թուրքիայի տարածքից Հայաստանի Հանրապետություն խոշոր եղջյուրավոր անասունների ապօրինի տեղափոխման մասին:
Մի քանի րոպե անց սահմանապահների «ահազանգի» խումբը հայտնաբերել Է 12 գլուխ խոշոր եղջյուրավոր անասուն, որոնք արածում Էին Հայաստանի տարածքում: Որոնողական գործողությունների ընթացքում թփերում հայտնաբերվել եւ ձերբակալվել Է անհայտ մի անձ: Նա Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացի Վ.-ն Էր՝ ծնված 1999 թվականին, Ռամազանկերտ գյուղի բնակիչ: Սահմանախախտի խոսքով՝ ինքն ապօրինի հատել Է սահմանը, որպեսզի Թուրքիայի տարածք վերադարձնի անասուններին, որոնք, մոլորվելով, պատահաբար հայտնվել են Հայաստանում:
Միջազգային պայմանագրերին եւ ՀՀ գործող օրենսդրությանը համապատասխան՝ պետական սահմանի ռեժիմի անչափահաս խախտողը եւ 12 գլուխ խոշոր եղջյուրավոր անասուններն ակտով հանձնվել են թուրքական կողմին:

Житель Баграмяна помог российским пограничникам задержать нарушителя границы
Посильную помощь российским пограничникам в охране государственной границы на участке ответственности Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения оказывают жители приграничья. Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения, благодаря их наблюдательности пограничниками задерживаются нарушители режима государственной границы.
Так, 3-го мая от жителя населённого пункта Баграмян, поступила информация о незаконном перемещении крупного рогатого скота (КРС) с территории Турецкой Республики в Республику Армению.
Через несколько минут «тревожная» группа пограничников обнаружила 12 голов КРС, выпасающихся на территории Армении.
В ходе поисковых действий, в кустах обнаружен и задержан один неизвестный, им оказался гражданин Турецкой Республики В., 1999 года рождения, житель села Рамазанкерт.
Со слов нарушителя, он незаконно пересёк границу с целью вернуть обратно на территорию Турции скот, который случайно забрёл в Армению.
В соответствии с международными договорами и действующим законодательством Республики Армении несовершеннолетний нарушитель режима государственной границы и 12 голов КРС, по решению правоохранительных органов Армении переданы по акту турецкой стороне.
Пограничное управление ФСБ России в Республике Армения выражает особую благодарность всем жителям приграничных населённых пунктов активно помогающих пограничникам в деле охраны государственной границы.