Քարանձավային զբոսաշրջություն. չօգտագործվող մեծ պոտենցիալ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քարդաշյանների ընտանիքի այցից հետո և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին ընդառաջ համաշխարհային պարբերականները, իրար հաջորդելով, հրապարակումներում ներկայացնում են Հայաստանի տարբեր տեսարժան վայրերը: Դրանց արդյունքում ակնկալվում է զբոսաշրջիկների մեծ հոսք: Սակայն գաղտնիք չէ, որ, բացի Գառնի-Գեղարդից և Նորավանքից, ունենք շատ ավելին, որը կհետաքրքրի ոչ միայն դասական զբոսաշրջության, այլ նաև՝ էքստրիմի սիրահարներին:
Վերջիններիս Հայաստանը ոչ միայն կարող է գրավել իր լեռներով և ժայռերով, այլ նաև մեծ թվով քարանձավներով, որոնց մեծամասնությունը տարիներ շարունակ մնում է անհայտ նույնիսկ հայաստանցիների համար: Հայաստանի ամենահայտնի 12 քարանձավներից մեկը՝ Արջերի քարանձավն, այնքան ցանկալի է էքստրիմի սիրահարների համար, որ պատրաստ են շրջանցել օրենքը և փորձել ներթափանցել` անտեսելով հանգամանքը, որ արդեն վեց տարի անվտանգության նկատառումներով քարանձավի մուտքը փակ է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը:
Արջերի քարանձավը Վայոց Ձորի մարզում է՝ Նորավանքի վանքային համալիրի մոտ: Քարանձավ հնարավոր է հասնել միայն ոտքով` Նորավանքից 30 րոպե քայլելով, խիստ լեռնային պայմաններում և նեղ արահետներով: Կորալանման ստալագնիտային քարանձավն ունի ընդհանուր առմամբ 3,5 կմ երկարություն, որտեղ կան հսկայական դահլիճներ, ստորգետնյա լիճ և քարանձավային գետեր:
«Վեց տարի և ավելի քարանձավի մուտքը ցանկապատված է` պոտենցիալ այցելուների անվտանգությունն ապահովելու, ինչպես նաև քարանձավում դեռ խորը չուսումնասիրված մշակութային շերտը պահպանելու նկատառումներով: Քարանձավը դեռ չի ենթարկվել խորն ուսումնասիրման, ընդամենը ժամանակ առ ժամանակ անհատ գիտնականներ գալիս են այստեղ` կատարելու իրենց ուսումնասիրությունները», - ասաց Վլադիմիր Պողոսյանը:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենն օրեր առաջ տեղեկացել է, որ ֆեյսբուքում մի զբոսաշրջային կազմակերպություն գումար է հավաքագրում, որպեսզի մարդկանց ուղղորդի այդ հուշարձան: Գերատեսչության աշխատակիցները ստիպված ոստիկանության օժանդակությամբ կանխել են էքստրիմի սիրահարների ապօրինի և վտանգներով լի ներթափանցումը Արջերի քարանձավ:
«Այնտեղ կան հնագիտական շերտեր: Մինչև չուսումնասիրվեն և համապատասխան մասնագետների եզրակացություն չներկայացնեն, խոսք չի կարող գնալ զբասածրջային արահետների ստեղծման մասին: Արջերի քարանձավում տուրիստական ենթակառուցվածքի ստեղծումը կարող է ապահովել զբոսաշրջիկների հոսք ոչ միայն այստեղ, այլ նաև ընդհանուր առմամբ Արփի բնապահպանական արգելոց և հարակից վայրեր», - համոզված է Վլադիմիր Պողոսյանը:
Նա հավելեց, որ այն բավականին լուրջ ծրագիր է, առաջին փուլը, որն ընդգրկում է քարանձավի ամբողջական ուսումնասիրությունը, գնահատվում է մոտ 82 միլիոն դրամ: Իսկ ընդհանուր առմամբ, զբոսաշրջիկների առջև քարանձավի արհեստականորեն փակված դռները բացելու համար անհրաժեշտ է մոտ 205-246 միլիոն դրամ, որը խոստանում է արագ հետ բերել ներդրումները:

Спелеотуризм – неиспользованный потенциал Армении
После визита Кардашьянов и в преддверии 100-летия Геноцида мировая пресса начала активно печатать изображения достопримечательностей Армении. В результате, ожидается приток в страну туристов. Не секрет, что есть множество мест, кроме Гарни-Гегарда и Нораванка, которые заинтересуют не только классических туристов, но и любителей экстрима.
Кроме гор и скал, Армения может предложить им пещеры, многие из которых неизвестны даже местному населению. Одна из 12 наиболее известных – пещера Арджери (Медведей), настолько привлекает экстремалов, что они готовы нарушить закон и войти в нее, хотя она уже 6 лет, как закрыта из соображений безопасности. В беседе с «Арменпресс» об этом сообщил директор Службы по охране заповедников и исторической среды Владимир Погосян.
Пещера Медведей находится в Вайоц Дзоре, неподалеку от Нораванка. Туда можно дойти только пешком – шагая около получаса по тропинке в скальных условиях. В пещере находятся сталагмитовые образования в виде кораллов, она имеет протяженность около 3,5 км, с гигантскими залами, подземным озером и реками.
«Уже 6 лет, как вход в пещеру загорожен - из соображений безопасности, а также чтобы сохранить недостаточно изученный культурный слой»,- сказал Владимир Погосян.
Директор Службы по охране заповедников и исторической среды Владимир Погосян на днях узнал, что в соцсетях собирают деньги, чтобы организовать посещение пещеры. Сотрудники Службы были вынуждены с помощью полиции предотвратить это незаконное и опасное проникновение в пещеру.
«Здесь имеются археологические слои. До их изучения и зключения ученых невозможно говорить о туризме. Позже, организация туристической инфраструктуры сможет обеспечить приток туристов не только в пещеру, но и в заповедник Арпи и окрестности»,- сказал Владимир Погосян.
Он добавил, что это серьезная программа: в первую очередь, надо исследовать пещеру, это будет стоить около 82 млн драмов. Для открытия же доступа туристам потребуется порядка 205-246 млн драмов, которые очень быстро можно будет вернуть.