Հակառակորդի կողմից հայ զինծառայողի սպանության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից ժամկետային զինծառայողի սպանության դեպքի առթիվ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
2015թ. ապրիլի 7-ին` ժամը 17:15-ի սահմաններում, ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության և կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, սպանելու դիտավորությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետևանքով գլխի շրջանում հրազենային վնասվածք է ստացել և տեղում մահացել N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում մարտական հերթապահության նշանակված պարտադիր ժամկետային զինծառայող, սերժանտ Լևոն Մուշեղի Միրզոյանը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով (սպանություն` ազգային, ռասայական, կրոնական ատելության և կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

По случаю убийства противником срочного военнослужащего возбуждено уголовное дело
В Главном военном следственном управлении по случаю убийства противником срочного военнослужащего возбуждено уголовное дело. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Следственного комитета Армении, проводится расследование.
Напомним, что 7 апреля, в районе 17:15, на боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР), расположенной в восточном направлении линии соприкосновения с ВС Азербайджана, от пули противника смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Левон Мушегович Мирзоян, 1995 г.р..
По случаю убийства уголовное дело возбуждено по п.13 ч.2 ст. 104 УК Армении (убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма).