ՀՀ կառավարությունն ավելացրեց այս տարվա առաջին կիսամյակում ԼՂՀ-ին տրամադրվող վարկի գումարը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը փոփոխությունկատարեց իր՝ ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկում և ԼՂՀ կառավարությանը տրամադրվող վարկի գումարնավելացրեց:Հայաստանի կառավարությունը նախորդ տարի որոշել էր, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում պետք է տրմադրի 21 միլիարդ 822.8 միլիոն դրամ, սակայն, նշված գումարը չի բավարարում ԼՂՀ կառավարության կողմից առաջին կիսամյակում նախատեսված ծավալով ծրագրերը ֆինանսավորելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը նշեց, որ ընդունված փոփոխություններով որոշվեց ՀՀ 2015 թվականի պե­­տա­կան բյուջեով «Միջպետական վարկ ԼՂՀ-ին» ծրագրի գծով նա­խա­տեսված հատկացումների միջ­եռամս­յակային տեղաշարժի մի­ջո­ցով 2 միլիարդ դրամն այս տարվա չորրորդ եռամսյակից տե­ղափոխել առաջին կիսամյակ, իսկ «ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդ» ծախ­սա­յին ծրագ­րի գծով չորրորդ եռամսյակից առաջին կիսամյակ կտեղափոխի 3 միլիարդ 500 միլիոն դրա­մ:
Նախագծի ընդունմամբ պայմաններ կստեղծվի ԼՂՀ կառավարության կողմից առաջին կիսամյակում բյուջետային ծախսերի իրականացման, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ծախսերի սահուն կեր­պով իրակա­նա­ցման համար:

YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS:The Government of the Republic of Armenia has amended one of its earlier decrees and has increased the amount of the loan to be allocated to the Government of the Nagorno Karabakh Republic. Last year the Armenia’s Government decided to allocate 21 billion 822,8 million drams in the first half of this year, though the mentioned amount is not enough to finance the necessary programs of the Government of Karabakh in the first half of the year.
Armenpress reports that the Minister of Finance of the Republic of Armenia stated that by the adopted amendments it was decided to shift 2 billion drams, intended for the “Interstate loan to the Nagorno Karabakh Republic” from the fourth trimester of the year of 2015 to the first half of the year and 3 billion 500 million drams will be shifted from the fourth trimester of the year of 2015 to the first half of the year by the expenditure program “Armenian’s Government reserve fund”.