Քեսաբահայերին մտահոգում է Թուրքիայի կողմից ԻՊ-ի միջոցով Քեսաբի դեմ հնարավոր քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեսաբահայերը մտավախություն ունեն, որ Թուրքիան կարող է դրդել «Իսլամական պետությանը» քայլեր ձեռնարկել Քեսաբի դեմ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է Սփյուռքահայության շտապ օգնության գործադիր մարմնի անդամ Կարո Մանճիկյանը՝ ավելացնելով, որ իրենց միակ մտավախությունը դրա հետ է կապված, սակայն դեռևս որևէ անհանգստացնող դեպք չի գրանցվել:
«Թուրքիան կարող է նման առիթ տալ ԻՊ-ին, ինչպես դա արել էր նախորդ տարի «Ջաբհա ան Նուսրա»-ի պարագայում, որը հարձակվել էր Քեսաբի վրա»,- նշեց Մանճիկյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Քեսաբում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, կյանքը գնալով ավելի բնականոն է դառնում: Մանճիկյանի խոսքով` համացանցը սկսել է աշխատել գյուղաքաղաքում, գյուղատնտեսւոթյամբ զբաղվողներն սկսել են իրենց աշխատանքները:
Քեսաբըսիրիականբանակիկողմիցազատագրվելէ 2014թ. հունիսի15-ին,ևբնակչությանմեծմասը վերադարձելէայնտեղ:Քեսաբիբոլորհաստատությունները, տներըևբնակարանները,առանց բացառության,վնասներէինկրել:
Քեսաբիշրջանիվրահարձակումնսկսվելէրմարտի21-ին`Թուրքիայիսահմանիութկետերից: Հարձակումնիրականացրելէին«ՋաբհաանՆուսրա»եւ«ՋեյշալԻսլամ»խմբավորումները` Թուրքիայիկառավարությանանմիջականաջակցությամբ:

Кесабские армяне озябочены возможными шагами Турции против Кесаба посредством ИГ
Кесабские армяне беспокоятся в связи с тем, что Турция может направить террористическую организацию «Исламское государство» (ИГ) на действия против Кесаба. Об этом в беседе с Арменпресс сказал член Органа скорой помощи армянам диаспоры Каро Манчикян, добавив, что пока никаких беспокоящих инцидентов не было.
«Турция может дать ИГ такой повод, как это сделала в прошлом году в случае с организацией «Джабха ан Нусра», которая напала на Кесаб», - отметил Манчикян.
Он также отметил, что в Кесабе ситуация довольно спокойная, жизнь входит в нормальное русло. По словам Манчикяна, в Кесабе начал работать интернет, сельчане начали свои сельскохозяйственные работы.
Напомним, что находящийся на севере Сирии населенный в основном армянами поселок Кесаб был освобожден от террористов группировки «Джабха ан Нусра» 15 июня 2014 года. Большая часть населения, эвакуированного в соседние города и села, вернулось в родной поселок. Всем домам и учреждениям поселка был нанесен ущерб.
Нападение на Кесаб началось 23 марта сразу с 8 точек на границе с Турцией. Экстремистские группировки действовали при непосредственной поддержке правительства Турции.