Թուրքիան «Մուսուլման եղբայրներին» 1 մլն դոլար է վճարել Հայոց ցեղասպանության մասին փաստաթղթերը ոչնչացնելու համար
Թուրքիան «Մուսուլման եղբայրներին» 1 մլն   դոլար է վճարել Հայոց ցեղասպանության մասին  փաստաթղթերը ոչնչացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան ավելի քան մեկ միլիոն դոլար է վճարել «Մուսուլման եղբայրներ» շարժմանը` Եգիպտոսի ինստիտուտում պահվող, Հայոց ցեղասպանության իրողությունը հաստատող փաստաթղթերը վերացնելու համար:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական DemokratHaber կայքը, Եգիպտոսի կառավարության նիստում հայտարարել է այդ երկրի «Ջիհաթ» կուսակցության հիմնադիր շեյխ Նաբիլ Նաիմը:
Բացի այդ, Նաիմը տեղեկացրել է, որ ինստիտուտը հրդեհելու միջոցով Հայոց ցեղասպանության մասին փաստաթղթերի վերացման գործում անմիջական մասնակցություն են ունեցել Եգիպտոսում իսլամական հեղափոխության փորձ կատարած «Մուսուլման եղբայրներ» շարժման որոշ անդամներ: Նաիմը հայտարարել է, որ «նման քայլի համար Եգիպտոսը պետք է պատժի Թուրքիային»:
Եգիպտոսի ինստիտուտի այրված արխիվներում Հայոց ցեղասպանության փաստի վերաբերյալ փաստաթղթեր պահվելու մասին ավելի վաղ հայտնել էր Կահիրեում հրապարակվող «Վետո» թերթը: Թերթը հայտնել էր, որ այդ փաստաթղերը «կարող էին Թուրքիային դժվար կացության մեջ դնել միջազգային դատարանում»:
2011 թվականի հունվարին, Եգիպտոսի նախկին Նախագահ Հուսնի Մուբարաքի դեմ Կահիրեի Թահրիր հրապարակում «Մուսուլման եղբայրներ» շարժման կողմից սկսված ցույցերի պատճառով ստեղծված քաոսի պայմաններում այրվեցին մի շարք պետական հաստատություններ, այդ թվում` Եգիպտոսի ինստիտուտը, որտեղ պահվում էին Միջին Ասիայի եւ Միջերկրական ծովի ափամերձ երկրներին վերաբերվող պատմական փաստաթղթեր: Ինստիտուտը, որտեղ պահվում էին Հայոց ցեղասպանության իրողությունը փաստող փաստաթղթեր եւս, հրկիզվել է 2011 թվականի դեկտեմբերի 17-ին, ինչի հետեւանքով այդտեղ պահվող արխիվային փաստաթղթերի մեծ մասը ոչնչացվել էր:

Турция заплатила более 1 млн долларов «Братьям мусульманам» за уничтожения хранящихся в Каире документов, подтверждающих факт Геноцида армян
Турция заплатила более миллиона долларов экстремистскому движению «Братья мусульмане» за уничтожения хранящихся в Каире документов, подтверждающих факт Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на DemokratHaber, об этом на заседании правительства Египта заявил лидер исламистского движения «Джихад» шейх Набиль Наим.
Он также сообщил, что с целью уничтожения документов был устроен поджог в каирском институте, в котором непосредственное участие принимали некоторые члены движения «Братья мусульмане». Наим заявил, что «за подобный шаг Египет должен наказать Турцию».
О наличии подтверждающих Геноцид армян документов в каирском университете ранее сообщала египетская газета «Вето». Издание сообщало, что в числе сожжённых документов были и такие, с учетом которых «Турция оказалась бы в сложной ситуации на международных судах».
Во время массовых акций протеста против президента Египта Хосни Мубарака в 2011 году, когда в стране творился хаос, было сожжено множество правительственных зданий. 17 декабря 2011 года здание Института Египта манифестанты забросали коктейлями Молотова, в результате чего сгорели архивные документы. Большая часть рукописей и архивных документов превратилась в пепел.