Հայ-թուրքական արձանագրությունները խորհրդարանից հետ կանչելու պահը հասունացել էր. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական արձանագրությունները ՀՀ Ազգային ժողովի օրակարգից ետ կանչելու պահը հասունացել էր, քանի որ Թուրքիան իր քայլերով, ժխտողականությամբ ապացուցեց, որ պատրաստ չէ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացմանը: Տեսակետը ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանինն է: «Պահը հասունացել էր եւ դրանում մեծ դեր խաղաց թուրքական իշխանությունների պահվածքը ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների առնչությամբ իրենց տեսակետերով, այնպես էլ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին ծավալող ժխտողականությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Սաֆրաստյանը` հավելելով, որ ետկանչումը շատ ազդեցիկ քայլ է եւ այս հարցում հայկական կողմը ճիշտ ուղղության վրա է: Սաֆրաստյանը շեշտում է, որ միջազգային հանրության կողմից նույնպես երկու տեսակետ լինել չի կարող, քանի որ նրանք, լավ ուսումնասիրելով իրավիճակը, վաղուց իրենց հաշվարկներում հայ-թուրքական արձանագրությունները մի կողմ էին թողել:
Փետրվարի 16-ին Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին: Հանրապետության Նախագահի նամակում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Սահակյան,
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս մենք լիովին պատկերացրել ենք հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Մենք պատրաստ էինք ինչպես արձանագրությունների վավերացման միջոցով հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այնպես էլ դրանց ձախողվելու տարբերակներին, քանզի թաքցնելու ոչինչ չունեինք, և միջազգային հանրության համար պարզ էր դառնալու, թե իրականում որ կողմի մեղքով այդպես էլ չբացվեց Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը և բաց թողնվեց հնարավորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետևողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:
Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014 թվականի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար:
Ուստի, ես որոշում եմ կայացրել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ»:

The time had come for Armenia to withdraw the Turkey-Armenia Protocols: Ruben Safrastyan
YEREVAN, 16 FEBRUARY, ARMENPRESS. The time had come for Armenia to withdraw the Turkey-Armenia Protocols from the National Assembly of the Republic of Armenia since Turkey, with its actions and denial, proved that it’s not ready for normalization of Armenian-Turkish relations. This is what Director of the Oriental Studies Institute of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Turkologist Ruben Safrastyan said. “The time had come, and the Turkish authorities’ position on Armenian-Turkish relations and their denial ahead of the Centennial of the Armenian Genocide played a huge role,” Ruben Safrastyan said in an interview with “Armenpress”, adding that the withdrawal was very influential and that Armenia is on the right track. Safrastyan stressed the fact that the international community can’t have different views because it had already set the Turkey-Armenia Protocols aside, based on calculations.
On February 16, President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan sent a letter to Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan informing him about his decision on withdrawing the Armenia-Turkey Protocols from the National Assembly of the Republic of Armenia. The letter particularly runs as follows:
We have clearly imagined all the possible options of the future developments while beginning the process of regulation of the Armenia-Turkey relations without preconditions. We were ready for both the comprehensive regulation of the ties via ratification of the protocols and the possibility of their failure, as we had nothing to hid and it would become clear for the international community whose fault it actually was that the last closed border of Europe was not opened and the chance was missed.
It has been six years since the signing of the Armenia-Turkey protocols. During this entire period Armenia has shown a consistent standpoint in the issue of realization of the protocols.
Notwithstanding, one should mention the lack of political will of the Turkish authorities, distortions of the protocols’ letter and spirit, and continuously putting forward preconditions. The policy of denialism and editing history has simultaneously received a new impetus on the threshold of the 100thanniversary of the Armenian Genocide.
I have stated for a number of times that time is not endless. I reflected on this issue in September 2014 and at the UN General Assembly. That’s a pity that this call of Armenia fell on deaf ears of Turkey’s leadership.
Hence, I have made a decision on withdrawing the “Protocol on the Establishment of Diplomatic Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “Protocol on Development of Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” from the National Assembly of the Republic of Armenia” signed in Zurich on October 10, 2009.”