ԿԲ-ն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը սահմանել է 10.5 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԿԲ խորհուրդը 2015թ. փետրվարի 10-ի նիստում որոշել է բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 1 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 10.5%: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, 2015թ. հունվարին արձանագրվել է 2.5% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը հունվարի վերջին կազմել է 4.3%՝ մոտ գտնվելով նպատակային ցուցանիշին: Խորհուրդը կարծում է, որ առաջիկա ամիսներին 12-ամսյա գնաճը փոքր-ինչ կավելանա՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցածր բազայի հետևանքով, որից հետո կրկին կմոտենա նպատակային ցուցանիշին:
Խորհուրդն արձանագրել է, որ 2015թ. ընթացքում արտաքին հատվածում դիտվել է ԱՄՆ տնտեսական աճի տեմպերի արագացում, որին զուգահեռ ձևավորվել են տոկոսադրույքների բարձրացման սպասումներ` նպաստելով ԱՄՆ դոլարի արժևորմանը և հումքային ու պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում գների նվազմանը: Այս դրսևորումները հանգեցրել են զարգացող երկրներում ներդրումների ռիսկերի ավելացմանը, որն էլ պատճառ է դարձել զարգացող երկրների արժութային շուկաներում արձանագրված բարձր տատանողականության, տոկոսադրույքների աճի և տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղման:
Խորհուրդը գնահատում է, որ նախորդ տարվա վերջին վերոնշյալ զարգացումներով և տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական իրավիճակով պայմանավորված ՀՀ ֆինանսական և ապրանքային շուկաներում տեղի ունեցած դրսևորումներն աստիճանաբար չեզոքանում են: Նման պայմաններում Կենտրոնական բանկի խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել շուկայական կարճաժամկետ տոկոսադրույքները, որոնք ներկայումս ձևավորվել են լոմբարդային ռեպո տոկոսադրույքի շրջանակներում, լոմբարդային ռեպո տոկոսադրույքը նվազեցնելով 2.5 տոկոսային կետով՝ մինչև 14.5%: Բնականոն իրավիճակին վերադառնալուն զուգահեռ, շուկայական կարճաժամկետ տոկոսադրույքները կնվազեն՝ մոտենալով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքին, որը բարձրացվել է մինչև 10.5%՝ արտացոլելով զարգացող երկրներում ներդրումների ռիսկերի և տոկոսադրույքների աճի միտումները ավելի երկարաժամկետ հատվածում:
ԿԲ խորհուրդը համակարծիք է, որ նշված գործողությունները կկրճատեն ԿԲ քաղաքականության և շուկայական կարճաժամկետ տոկոսադրույքների միջև ձևավորված տարբերությունը՝ նպաստելով ֆինանսական շուկայում իրավիճակի կայունացմանը և ապահովելով գնաճի նպատակի իրագործումը միջնաժամկետ հատվածում:
Լոմբարդային ռեպոների և ներգրավված միջոցների տոկոսադրույքները սահմանվել են համապատասխանաբար 14.5% և 9%:

ЦБ установил ставку рефинансирования на уровне 10,5%
Совет Центрального банка Армении на заседании 10 февраля принял решение понизить ставку рефинансирования на 1 процентный пункт, установив ее на уровне в 10,5%. Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе ЦБ Армении,в январе 2015 года была зарегистрирована инфляция на 2,5%. В этих условиях 12-тимесячная инфляция в конце января составила 4,3%.
Совет ЦБ считает, что в течение предстоящих месяцев 12-месячная инфляция немного увеличиться впоследствии низкой базы показателя аналогичного периода прошлого года, после чего снова приблизится к целевому показателю.
В течение 2015 года во внешнем секторе наблюдалось ускорение темпов роста экономики США, параллельно с которым формировались ожидания повышения процентных ставок, содействуя ревальвации доллара США и снижению цен на мировых продовольственных и сырьевых рынках.
Это привело к увеличению инвестиционных рисков в развивающихся странах, что, в свою очередь, стало причиной высокой волатильности, зафиксированной на валютных рынках развивающихся стран, росту процентных ставок и замедлению экономического роста.
Совет ЦБ Армении считает, что обусловленные данными процессами и геополитической ситуацией в регионе проявления, зафиксированные в конце прошлого года на финансовом и товарных рынках Армении, постепенно нейтрализуются.
В данных условиях Совет Центрального банка считает целесообразным понизить краткосрочные рыночные ставки, которые в настоящее время сформированы в рамках ставки ломбардного репо, снизив процентную ставку ломбардного репо на 2,5 п.п. до 14,5%. Параллельно с возвращением к естественной ситуации, краткосрочные рыночные ставки снизятся, приблизившись к ставке рефинансирования, которая была повышена до 10,5%, отражая тенденции роста инвестиционных рисков и увеличения ставок в развивающихся странах в более долгосрочном периоде.
Совет ЦБ считает также, что указанные меры сократят разницу между политикой Центробанка и краткосрочными рыночными ставками, что поспособствует стабилизации ситуации на финансовом рынке и обеспечит реализацию целевого показателя инфляции в среднесрочном периоде.