Աշոտ Առաքելյանին կդատեն Կրեմլում ռումբի մասին սուտ հաղորդում անելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կրասնոդարի դատախազությունը Սոչիի հաշտարար դատարան Է հանձնել Հայաստանի քաղաքացի Աշոտ Առաքելյանի նկատմամբ քրեական գործը, որը, գտնվելով ՌԴ-ում, ոստիկանություն սուտ հաղորդում Է արել Կրեմլում պատրաստվող պայթյունի վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 10-ին հաղորդել է Կրասնոդարի երկրամասի դատախազությունը: Միջադեպը, որի համար 37-ամյա Առաքելյանը կալանքի տակ է վերցվել, տեղի Է ունեցել հունվարի 15-ին:
«Հետաքննության վարկածով՝ Հայաստանի քաղաքացին, որն անօրինականորեն Է գտնվել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում, ցանկանալով ուշադրություն գրավել իր նկատմամբ, զանգահարել Է Սոչիի ներքին գործերի վարչության հերթապահ մասի հեռախոսին եւ ակնհայտ սուտ տեղեկատվություն հայտնել Կրեմլում պատրաստվող պայթյունի մասին»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոտին, «ահաբեկչության ակտի մասին ակնհայտ սուտ հաղորդում» հոդվածով մեղադրյալին սպառնում Է մինչեւ երեք տարվա ազատազրկում:
Դատախազը հաստատել Է մեղադրական եզրակացությունը եւ քրեական գործի հետ ուղարկել շրջանի հաշտարար դատարան՝ ըստ Էության քննելու համար:

Гражданина Армении будут судить за ложное сообщение о бомбе в Кремле
Прокуратура передала вмировой суд вСочи уголовное дело вотношении гражданина Армении Ашота Аракеляна, который, находясь вРФ, сделал ложное сообщение вполицию оготовящемся взрыве вКремле, сообщила вовторник прокуратура Краснодарского края.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,инцидент, закоторый 37-летний Аракелян был заключен подстражу, произошел 15 января.
"По версии дознания, гражданин Армении, незаконно находящийся натерритории Российской Федерации, желая привлечь ксебе внимание, позвонил нателефон дежурной части УВД поСочи исообщил заведомо ложную информацию оготовящемся взрыве вКремле",— говорится всообщении.
По статье "заведомо ложное сообщение обакте терроризма" обвиняемому грозит дотрех лет лишения свободы.
Прокурор утвердил обвинительное заключение ивместе суголовным делом направил вмировой суд района длярассмотрения посуществу.