Պոլ Սեզանի կտավը Լոնդոնում վաճառվել Է 20,5 միլիոն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Christie's աճուրդային տան թոփ-լոտը՝ Պոլ Սեզանի «Էստակի եւ Իֆ ամրոցի տեսարանը» կտավը, վաճառվել Է 13,5 միլիոն ֆունտով (20,5 միլիոն դոլարով, ներառյալ միջնորդադրամը), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Կտավը վաճառվել Է «Իմպրեսիոնիզմի եւ մոդեռնիզմի արվեստը» եւ «Սյուրռեալիզմի արվեստը» աճուրդում, որը փետրվարի 4-ին տեղի Է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում: Այսպիսով, Սեզանի նկարի արժեքը, որը թվագրված Է 1883 – 1885 թվականներով, բարձր Է եղել Է 8 – 12 միլիոն ֆունտ (12 – 18 միլիոն դոլար) սկզբնական գնահատումից:
Գունագեղ բնանկարը նկարիչը յուղաներկով կտավի վրա պատկերել Է Պրովանս կատարած իր ուղեւորություններից մեկի ժամանակ:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, աճուրդի մյուս թոփ-լոտը՝ թվագրված 1918 թվականով, Ամեդեո Մոդիլիանիի վրձնի «Երկու աղջիկներ» (Les deux filles, 1918) կրկնակի դիմանկարը, դրա նոր տերը ձեռք Է բերել 7,6 միլիոն ֆունտով (11,6 միլիոն դոլարով): Նախքան աճուրդի սկսվելը փորձագետներն այն գնահատել Էին 6 – 8 մլն ֆունտ:

Полотно Поля Сезанна продано в Лондоне за $20,5 млн
Топ-лот аукциона британского дома Christie's - картина Поля Сезанна "Вид на Эстак и замок Иф" продана за 13,5 млн фунтов (20,5 млн долларов, включая комиссионные). Полотно ушло с молотка на торгах "Искусство импрессионизма и модернизма" и "Искусство сюрреализма", прошедших в среду в британской столице,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Таким образом, стоимость картины Сезанна, датированной 1883-1885 годами, оказалась несколько выше первоначальной оценки в 8-12 млн фунтов ($12-18 млн).
Красочный пейзаж был написан художником маслом на холсте во время одной из его поездок в Прованс. Другой топ-лот аукциона - датированный 1918 годом двойной портрет кисти Амедео Модильяни "Две девушки" (Les deux filles, 1918) его новый владелец приобрел за 7,6 млн фунтов ($11,6 млн). До начала торгов эксперты оценивали его в 6-8 млн фунтов.