Ռումինիայում Վարուժան Ոսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու դիմում է ներկայացվել Սենատին
ԲՈՒԽԱՐԵՍՏ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի Կազմակերպված հանցավորության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչությունը կրկին դիմել է երկրի նախագահին եւ Սենատին` սենատոր, Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վարուժան Ոսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու առաջարկով: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը Բուխարեստից:
2013թ. Ռումինիայի Սենատն արդեն մեկ անգամ մերժել է Ոսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու եւ քրեական հետապնդման ենթարկելու գլխավոր դատախազի դիմումը: Դրանից հետո Ոսկանյանը հրաժարական էր տվել նախարարի պաշտոնից` որոշումը բացատրելով կառավարության գործունեությունը կասկածի տակ չդնելու ցանկությամբ:
Ռումինիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարարների` Ադրիան Վիդեանուի եւ Վարուժան Ոսկանյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու հարցը բարձրացվել էր դեռ 2013թ. սեպտեմբերի 2-ին` Ռումինիայի Կազմակերպված հանցավորության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի վարչության կողմից: Վարուժան Ոսկանյանը կտրուկ հերքել է իր դեմ մեղադրանքները:

Application on waiving immunity of Varuzhan Voskanian submitted to Romania’s Senate
BUCHAREST, FEBRUARY 4, ARMENPRESS: The Agency for Organized Crime and Fight Against Terrorism of Romania again applied to the President of the country and the Senate, requesting to waive the immunity of the Senator, the former economy minister Varuzhan Voskanian. The Armenpress correspondent reports about it from Bucharest.
In 2013 the Senate of Romania had already declined the application of the Prosecutor General to waive the parliamentary immunity and prosecute Varuzhan Voskanian. After that Voskanian resigned from the position of the minister, explaining his decision with the wish not to put the government’s activities under doubt.