Հայաստանը միջին հորիզոնական է զբաղեցնում ՄԻԵԴ-ում ունեցած հայցերի քանակով
ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվել է 69.900 գործ: Սա 30 տոկոսով ցածր է 2013թ. արձանագրված արդյունքից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչեով դատարանի պաշտոնական կայքը, Հայաստանը ԵԽ 47 պետությունների ցանկում ՄԻԵԴ-ին դիմած հայցերով միջին հորիզոնականում է: Համաձայն վիճակագրության` յուրաքանչյուր 10.000 բնակչի հաշվով, ըստ վիճակագրության, ներկայացվել է 0,51հայց:
Այս հարցում առաջատարներ են Ուկրաինան, Իտալիան, Ռուսաստանն ու Թուրքիան: ՄԻԵԴ-ում ընդհանուր հայցերի 60 տոկոսը ներկայացվել է հենց այս պետություններից:
Հայաստանի քաղաքացիներից ՄԻԵԴ ներկայացվել է 1040 հայց: Դրանք հիմնականում վերաբերել են խոսքի ազատությանն ու սեփականության իրավունքին:

Армения среди 47 стран занимает среднюю полосу по искам в ЕСПЧ
В прошлом году в Европейском суде по правам человека было рассмотрено 69 тыс 900 дел. Это на 30% меньше показателя 2013 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт ЕСПЧ, Армения среди 47 стран занимает среднюю полосу по искам в Европейском суде. Согласно статистике, в ЕСПЧ в среднем было 0,51 иска на 10 тысяч жителей.
Лидерами в этом списке являются Украина, Италия, Россия и Турция. 60% исков в ЕСПЧ поступили именно из этих стран.
Граждане Армении представили в ЕСПЧ 1040 исков. Они в основном касались свободы слова и права на собственность.