Սերգեյ Սմբատյանը հանդես է եկել ՌԴ ամենահեղինակավոր նվագախմբերից մեկի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հունվարի 29-ին ՌԴ մայրաքաղաքում դիրիժորական վահանակի մոտ ելույթ է ունեցել Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Պավել Կոգան)։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ներկայացվել են Ս. Ռախմանինովի «Վոկալիզ»-ը, Պագանինիի թեմաներով ռապսոդիան, դաշնամուրի և նվագախմբի համար (մենակատար՝ միջազգային մրցույթների հաղթող Անդրեյ Գուգնին), Պ. Չայկովսկու Սիմֆոնիա թիվ 4-ը։
ՌԴ դաշնային պետական բյուջետային մշակութային հաստատության հրավիրյալ կատարողների հետ տարվող աշխատանքների ղեկավար Եկատերինա Պոլոժենցևան, խոսելով համերգի մասին, նշել է, որ տպավորությունները շատ մեծ են։ «Հետաքրքիր էր լսել, թե ինչպես է հնչում նվագախումբը Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։ Սերգեյ Սմբատյանի հետ առաջին անգամ չենք աշխատում. մենք շատ լավ ենք վերաբերվում նրան, և ինչպես միշտ, նա արդարացրեց մեր սպասելիքները»,- ասել է Եկատերինա Պոլոժենցևան՝ ավելացնելով, որ հանդիսատեսը նույնպես մեծ ջերմությամբ ընդունեց ելույթը։
Մոսկովյան ելույթը Սերգեյ Սմբատյանի` այս տարի արդեն երկրորդ արտասահմանյան համերգն էր։ Հունվարի 14-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի ղեկավարն աշխարհահռչակ հոլիվուդյան դերասան, ասմունքող Ջոն Մալկովիչի հետ նույն բեմում հանդես է եկել Սեուլում՝ ղեկավարելով Կորեայի կամերային նվագախումբը։
Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախումբը հիմնադրվել է 1943թ. և Ռուսաստանի ամենաերկար ուղի անցած ու հեղինակավոր նվագախմբերից մեկն է։ Նվագախմբի պատմության նոր դարաշրջանը սկսվել է Պավել Կոգանի ղեկավարությամբ։ Մաեստրոն Մոսկվայի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարի և գլխավոր դիրիժորի պաշտոնը ստանձնել է 1989թ.-ին։ Վերջին 25 տարիներին նվագախումբը ելույթ է ունեցել ավելի քան 50 երկրում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ճապոնիայում, Իսպանիայում, Իտալիայում, Գերմանիայում, Ավստրիայում, Ֆրանսիայում, Հարավային Կորեայում, Ավստրալիայում, Չինաստանում և այլն։

Sergey Smbatyan headed one of most prestigious orchestras of Russia
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. On January 29 Sergey Smbatyan, the Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia performed in Moscow, leading the Moscow State Symphony Orchestra (Music Director and Chief Conductor: Pavel Kogan), one of the most prestigious Russian orchestras.
The Press Service of the State Youth Orchestra of Armenia informed “Armenpress” that On January 29 Sergey Smbatyan, the Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia performed in Moscow, leading the Moscow State Symphony Orchestra (Music Director and Chief Conductor: Pavel Kogan), one of the most prestigious Russian orchestras. The audience was presented the Vocalise by Rachmaninov, the Rhapsody for Piano and Orchestra on the theme of Paganini (soloist: the winner of numerous international competitions Andrey Gunin) and the Symphony No.4 by Tchaikovsky.
Speaking about the bright impressions of the yesterday's concert, Ekaterina Polozhenceva, the manager of the guest artists of the Federal State Institution of Culture said: "It was interesting to listen to the orchestra's performance under the guidance of Sergey Smbatyan. But this cooperation wasn't the first one with the young conductor: as always he has justified all our expectations!"
The MSSO was founded in 1943 by the Kremlin and is one of the five oldest concert orchestras in Russia. The Moscow State Symphony Orchestra became renowned around the globe under the leadership of Pavel Kogan. In 1989 he was engaged as Music Director and Chief Conductor and immediately enriched the orchestra repertoire by the works of European and American musical literature. During last 25 years the MSSO regularly performed overseas including the USA, United Kingdom, Japan, Spain, Austria, Italy, Germany, France, South Korea, Australia, China and Switzerland.
The Moscow performance became Sergey Smbatyan's second foreign concert in 2015. Earlier, on January 14, Artistic Director and Principal Conductor of the Youth Orchestra performed jointly with the world-renowned Hollywood actor John Malkovich in Seoul leading the Korean Chamber Orchestra.