Հակառակորդի կողմից ՀՀ ԶՈւ պայմանագրային զինծառայողի սպանության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության, կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով ՀՀ զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող Արման Ուդումյանի սպանության դեպքի առթիվ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
2015թ. հունվարի 21-ին` ժամը 18:00-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության, կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով սպանելու դիտավորությամբ հրազենից կրակոց է արձակվել N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում մարտական հերթապահության նշանակված նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող Արման Ռաշիդի Ուդումյանի ուղղությամբ, որի հետեւանքով վերջինս գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք եւ մահացել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով հարուցվել է քրեական գործ:

Возбуждено уголовное дело по случаю убийства военнослужащего-контрактника Армана Удумяна
В Главном военном следственном управлении Армении возбуждено уголовное дело по случаю убийства военнослужащего-контрактника Армана Удумяна по мотивам национальной, расовой религиозной ненависти или религиозного фанатизма.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе Главного военного следственного управления Армении, уголовное дело возбуждено по п. 13 ч. 2 ст. 104 УК Армении (Убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма).
Напомним, что военнослужащий-контрактник армянской армии Арман Рашидович Удумян 21 января, в районе 18:00, скончался от огнестрельных ранений, по предварительным данным, в результате нарушения противником режима прекращения огня.