Երեւանում բերման ենթարկվածներից երկուսի մոտ ատրճանակ է եղել. ոստիկանությունը նախազգուշացնում է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Երևանի Ազատության հրապարակից հունվարի 15-ին ժամը 22-ի սահմաններում ոստիկանություն բերման են ենթարկվել մի շարք քաղաքացիներ, որոնք, իրենց ներկայացնելով, այնտեղ ինքնաբուխ հավաքվել էին Գյումրիում տեղի ունեցող իրադարձություններին հետևելու նպատակով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից, հավաքի՝ բերման ենթարկված մասնակիցներից երկուսի մոտ հայտնաբերվել է ատրճանակ:
ՀՀ ոստիկանությունը, հավատարիմ ՀՀ Սահմանադրությամբ, միջազգային իրավունքի նորմերով և Հավաքների ազատության մասին ՀՀ օրենքով ամրագրված արժեքներին և կանոններին, մշտապես երաշխավորել և երաշխավորում է խաղաղ հավաքների բնականոն ընթացքը և մշտապես հանդուրժողական մոտեցում է դրսևորում, քանի դեռ հավաքները կրել են խաղաղ բնույթ:
ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարում է, որ հանրային միջոցառումը, որին մասնակցում են զինված անձինք, ինչով էլ դա պատճառաբանված լինի, և անկախ զենք կրելու օրինականությունից, չունի Սահմանադրության և օրենքի պաշտպանությունը և չի կարող հանդուրժվել, հաշվի առնելով դրա հնարավոր ծանրագույն հետևանքները:
ՀՀ ոստիկանությունը նախազգուշացնում է, որ հավաքներին զինված մարդկանց մասնակցությունը պահանջում է օրենքով ամրագրված կտրուկ միջոցների անհապաղ կիրառում, որպեսզի հավաքի խաղաղ մասնակիցները և հասարակությունը չկրեն անդառնալի և ծանր վնասներ:
ՀՀ ոստիկանությունը հարկ է համարում նշել, որ Հավաքների ազատության մասին ՀՀ օրենքի 33-րդ հոդվածով սահմանված կարգով կարող է դադարեցնել հավաքն այն դեպքերում, երբ առաջացել է այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների կամ հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակման անմիջական վտանգ:

Среди задержанных в Ереване у двоих были пистолеты: полиция предупреждает
Вчера в Ереване с площади Свободы были подвергнуты приводу ряд граждан, которые, по их словам, самопроизвольно собрались на площади, чтобы следить за событиями в Гюмри. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью полиции Армении, у двоих задержанных в Ереване были обнаружены пистолеты.
Полиция Армении, оставаясь верной Конституции Армении, международному праву и праву на свободу собраний, всегда гарантировала мирный и естественный ход митингов, всегда проявляла к ним толерантное отношение, пока собрания носили мирный характер.
Полиция Армении заявляет, что публичные собрания, независимо от их причин, на которых участвуют вооруженные люди, независимо от их права на ношение оружия, не защищены Конституцией и законом; полиция не потерпит такого, учитывая возможность тяжких последствий.
Полиция Армении предупреждает, что присутствие на собраниях вооруженных людей требует скорейшего вмешательства, чтобы предотвратить тяжкие последствия для мирных участников и общества.
Полиция Армении напоминает, что, в порядке, установленном в ст. 33 Закона Армении о свободе собраний, она имеет право прекратить собрание, если есть угроза конституционным правам и общественному интересу.