ՄԻՊ-ը խստորեն դատապարտում է քաղաքական գործիչների նկատմամբ ոտնձգությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորապես մտահոգված եմ վերջին օրերին քաղաքացիների ավտոմեքենաների հրկիզման, առավել ևս մարդկանց ծեծի, բռնության ենթարկելու դեպքերի մասին տեղեկություններով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը: «Սուրեն Սարգսյանի դեպքի նույն օրը՝ ժամը 21-ի սահմաններում, իմ տեղակալը հանդիպել է նրան, երեկ՝ ժամը 23-ի սահմաններում, իմ ներկայացուցիչներն այցելել են Արամ Մանուկյանի բնակության վայր: Թեև այս պահի դրությամբ Սուրեն Սարգսյանը և Արամ Մանուկյանը մեզ դիմում-բողոքներ չեն ներկայացրել ընդդեմ պետական մարմինների, սակայն պատրաստ ենք հարուցել վարույթներ տուժածներից բողոքներ ստանալուն պես: Անկախ այդ հանգամանքից՝ այս բոլոր գործերի քննությունն առաջիկայում ևս կլինի մեր ուշադրության կենտրոնում:
Ակնկալում եմ, որ բոլոր իրավապահ մարմինները կգործեն օպերատիվ և անաչառ, որպեսզի մեղավորները հնարավորինս արագ բացահայտվեն և պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ:
Հանրությունը պետք է համոզվի, որ մեղավորներն անպատիժ չեն մնում, իսկ քաղաքացիների ապահովության սպառնալիքները վերացված են:
Հանցագործությունների բացահայտմանը զուգընթաց, կոչ եմ անում բոլորին, հատկապես պետական և քաղաքական գործիչներին, իրենց հրապարակային ելույթներում պահպանել քաղաքական զսպվածության և իրավական էթիկայի նորմերը: Վերջին օրերին առանձին ագրեսիվ արտահայտություններ արդարացիորեն վրդովեցրել են հանրությանը: Հետագա անհարկի լարումից խուսափելու համար հուսով եմ՝ բոլոր կողմերը կպահպանեն մասնագիտական և մարդկային վարքագծի անհրաժեշտ ստանդարտները»,-գրել է նա:
Ազատամարտիկ Սուրեն Սարգսյանի` անհայտ անձանց կողմից ծեծի ենթարկվելու դեպքով ոստիկանության Մալաթիայի բաժնում հետաքննություն է ընթանում: Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Մանուկյանին ծեծել են սեփական տան մուտքի մոտ դեկտեմբերի 11-ի երեկոյան:

Омбудсмен строго осудил нападения на политических деятелей
Глубоко озабочен случаями насилия последних дней – сожжением машин, тем более, избиениями людей. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице Facebook написал Защитник прав человека Карен Андреасян. «В инциденте с Суреном Саргсяном мой помощник в тот же день встретился с ним, вчера мои помощники посетили жилище Арама Манукяна. Хоть и на тот момент Сурен Саргсян и Арам Манукян не предъявили жалоб-обращений против госструктур, однако мы готовы начать дела сразу по получении обращений. Независимо от этого, все эти дела будут под нашим наблюдением.
Ожидаю, что все правоохранительные органы будут действовать оперативно и беспристрастно, чтобы виновные были срочно разоблачены и были наказаны со всей строгостью закона.
Общество должно убедиться, что виновные не останутся безнаказанными, а угроза безопасности граждан отведена.
Параллельно с раскрытием преступлений, призываю всех, особенно государственных и политических деятелей, сохранять в своих выступлениях границы этических норм и сдержанность. Агрессивные выступления последних дней справедливо возмутили общество. Во избежание последующей эскалации, призываю сохранять профессиональные и человеческие стандарты»,- написал он.
По инциденту избиения воина-освободителя Сурена Саргсяна в отделении полиции Малатии ведется расследование. Вечером 11-го декабря в подъезде собственного дома напали на депутата НС Арама Манукяна.