Հաստատվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի կարգապահական հանձնաժողովի կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը հրամաններ է ստորագրել` ՀՀ քննչական կոմիտեի կարգապահական հանձնաժողովի կազմը եւ գործունեության կարգը հաստատելու մասին։ «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի համաձայն՝ կարգապահական հանձնաժողովը բաղկացած է 8 անդամից: Հանձնաժողովի կազմում են քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալներից մեկը՝ կոմիտեի նախագահի որոշմամբ, քննչական կոմիտեի՝ վիճակահանությամբ ընտրված 3 ծառայող, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից համապատասխանաբար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմից և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմից նշանակված երկուական ներկայացուցիչ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, կարգապահական հանձնաժողովի խնդիրներն են՝ նպաստել ծառայողական կարգապահության ամրապնդմանը, կարգապահական խախտումների կանխարգելմանը եւ այդպիսիք ծնող պատճառների վերացմանը, ապահովել կոմիտեի ծառայողի անկախությունը, իրավունքների պաշտպանությունը, կանխել կոմիտեի ծառայողին անհիմն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորությունը։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ հոդվածի համաձայն՝ կարգապահական խախտման փաստի առթիվ քննչական կոմիտեի ծառայողի նկատմամբ կարգապահական վարույթ կարող է հարուցվել կարգապահական հանձնաժողովի որոշմամբ՝ քննչական կոմիտեի նախագահի, նրա տեղակալի կամ կարգապահական հանձնաժողովի որևէ անդամի միջնորդությամբ:
Կարգապահական վարույթը հարուցելու միջնորդության քննարկման արդյունքում հանձնաժողովը որոշում է կայացնում այն բավարարելու կամ մերժելու մասին։ Հանձնաժողովի որոշումներն ընդունվում են փակ քվեարկությամբ՝ նիստին ներկա հանձնաժողովի անդամների ձայների պարզ մեծամասնությամբ
Կարգապահական խախտման փաստի առկայության եւ անձի մեղավորության մասին որոշում կայացնելու դեպքում Հանձնաժողովն անցնում է լրացուցիչ լսումների՝ քննարկման առարկա դարձնելով օրենքով նախատեսված տույժերի կիրառման հարցը։

YEREVAN, 11 DECEMBER, ARMENPRESS. Chairman of Armenia’s Investigative Committee Aghvan Hovsepyan has signed orders on the structure and procedure of activities of the Disciplinary Commission of the Investigative Committee of the Republic of Armenia. In accordance with Article 15 of the Law of the Republic of Armenia “On the Investigative Committee of the Republic of Armenia”, the Disciplinary Commission shall be composed of 8 members. The Commission shall include one of the vice-chairmen of the Committee, three servants of the Investigative Committee selected by a drawing, as well as two representatives of the President of the Republic of Armenia and the Prime Minister of the Republic of Armenia, selected by the Office to the President of the Republic of Armenia and the Staff of the Government of the Republic of Armenia, respectively.
As the press service of the Investigative Committee of the Republic of Armenia reports to “ArmenPress”, according to Article 31 of the Law of the Republic of Armenia “On the Investigative Committee of the Republic of Armenia”, based on the results of the discussion on the petition to instigate disciplinary proceedings, the Commission shall decide to accept or deny the petition. The decisions of the Commission shall be made by a closed vote, by the simple majority of votes of the attending members of the Commission.