ՀՀ քաղաքացիների լայն շերտերի համար հունվարի մեկից ԱՄՆ-ի վիզա կտրվի 10 տարի ժամկետով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների համար ՀՀ կառավարությունը սահմանեց առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ 2015 թվականի հունվարի 1-ից: Փոխադարձաբար, ԱՄՆ-ը ՀՀ քաղաքացիների լայն շերտերի բազմակի մուտքի վիզա կտրամադրի: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ՀՀ կառավարության նիստում նշեց, որ ԱՄՆ-իքաղաքացիների նկատմամբ մուտքի վիզայի պահանջի վերացումը պայմանավորված է Հայ-ամերիկյան միջկառավարկան նիստի արդյունքում ստորագրված գործողությունների ծրագրի 28-րդ կետով, որի համաձայն` «Երկու կողմերը կվերջնականացնեն վիզայի ազատականացման գործընթացը` հաստատելով ազատ վիզայի ռեժիմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների համար, ինչպես նաև տասը տարի բազմակի մուտքի վիզա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար»:Նախարարի խոսքով՝ առաջիկա հունվարի մեկից ՀՀ լայն շերտերի ներկայացուցիչները կկարողանան ԱՄՆ-ի մուտքի վիզա ստանալ 10 տարի ժամկետով:
Որոշումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների` մուտքի վիզայի ռեժիմը դյուրացնելու մասին պայմանավորվածությունից, որը նախատեսում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների նկատամբ տասը տարվա բազմակի մուտքի վիզայի տրամադրման հնարավորություն:
«Որոշման նախագիծը նպատակ է հետապնդում ազատականցնել մուտքի վիզայի հետ կապված հարաբերությունները Ամերիկայի ՄիացյալՆահանգների հետ, նպաստել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների քաղաքացիների` Հայաստանի Հանրապետություն այցերի աճին և միտված է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից փոխադարձության հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների` Ամերիկայի ՄիացյալՆահանգների մուտքի վիզայի ձեռք բերման դյուրացմանը»,- ասված է նախագծի հիմնավորման մեջ:

С первого января США будут выдавать граждан Армении визы сроком на 10 лет
Правительство Армении установило безвизовый въезд для граждан США с первого января 2015 года, взамен правительство США предоставит мультивизы для широких слоев населения Армении.
Как передает «Арменпресс», на заседании правительства министр ИД Армении Эдвард Налбандян сказал, что отмена виз для граждан США с первого января 2015 года обусловлена тем, что ранее было подписано соответствующее межправительственное соглашение, в 28-м пункте которого говорится, что правительство Армении обязуется установить безвизовый въезд для граждан США с первого января 2015 года, взамен правительство США обязуется предоставить мультивизы сроком на 10 лет для широких слоев населения Армении.
По словам министра, с первого января 2015 года широкие слои населения Армении смогут получить въездные мультивизы США сроком на 10 лет.
Это решение проистекает из межправительственного соглашения о визовом режиме, подписанного между правительствами Армнеии и США, по которому предусмотрены отмена виз для граждан США с первого января 2015 года и, соответственно, предоставление мультивиз сроком на 10 лет для широких слоев населения Армении.
«Проект решения преследует цель либерализации визовых отношений с США, что будет способствовать приезду граждан США в Армению, и облегчит приобретение визы для въезда в США для граждан Армении»,- сказано в обосновании проекта.