Լեւոն Հայրապետյանը տնային կալանքի տակ կմնա մինչեւ ապրիլի 19-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկայի Բասմանյան դատարանը չորս ամսով՝ մինչեւ 2015 թվականի ապրիլի 19-ը, երկարացրել է հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանի տնային կալանքի ժամկետը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Քննության առնելով կողմերի փաստարկները՝ դատարանը գալիս Է այն եզրակացության, որ մեղադրյալ Հայրապետյանի նկատմամբ խափանման միջոցը երկարացնելու քննիչի միջնորդությունը ենթակա Է բավարարման»,-հայտարարել է դատավոր Արթուր Կարպովը:
Ինչպես հայտնի Է դարձել դատարանում, գործով հետաքննության ժամկետը երկարացվել Է մինչեւ ապրիլի 28-ը:
Հայրապետյանին նաեւ արգելված Է հեռանալ այն տան սահմաններից, որտեղ նա ապրում Է, օգտվել հեռախոսից եւ կապի որեւԷ այլ միջոցից, ներառյալ Համացանցը, կամ շփվել որեւԷ մեկի հետ՝ բացառությամբ մոտ ազգականների, որոնց շրջանակը սահմանված Է օրենքով, հետաքննության ներկայացուցիչների ու փաստաբանների:
Ընդունելով որոշում՝ դատարանը հաշվի Է առել Հայրապետյանի անձին վերաբերող տվյալները, ինչպես նաեւ նրան վերագրվող հանցագործության ծանրության աստիճանը: Բացի այդ, նա ունի Ռուսաստանի եւ Հայաստանի քաղաքացիություն, ինչպես նաեւ անշարժ գույք ԱՄՆ-ում եւ Մոնակոյում: Այդ կապակցությամբ դատարանը համարել Է, որ նա կարող Է թաքնվել հետաքննությունից, ինչպես նաեւ օգտվել իր կապերից՝ հետաքննության ընթացքին խոչընդոտելու համար:
Պաշտպանությունը հայտարարել Է դատարանի վճիռը բողոքարկելու մտադրության մասին:
65-ամյա ձեռնարկատերը հուլիսի 15-ին ձերբակալվել է Մոսկվայի Դոմոդեդովո օդանավակայանում, ուր նա ժամանել էր Նիցայից: Հետաքննությունը պնդում Է, որ «Բաշնեֆտ»-ի նախկին ղեկավար Ուրալ Ռախիմովը Հայրապետյանի հետ միասին մշակել են Բաշկիրիայի ջերմաէներգետիկական համալիրի ձեռնարկությունների բաժնետոմսերի հափշտակման հանցավոր պլան: Իր հերթին, «Սիստեմա» ֆինանսա-արդյունաբերական խումբ ԲԲԸ-ի համասեփականատեր Վլադիմիր Եվտուշենկովը կազմակերպել է հանցավոր ճանապարհով ստացված ունեցվածքի օրինականացումը:
Հայրապետյանը ձերբակալվել է Բաշկիրիայից նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստեւի խոստովանական ցուցմունքներից հետո, որը ցմահ բանտարկության է դատապարտված մի շարք առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար: Նախկին սենատորը պատմել է, որ Հայրապետյանն իբր 2009 թվականին մասնակցել է Ուրալ Ռախիմովի կողմից «Բաշնեֆտ»-ի բաժնետոմսերը «Սիստեմա»-ի կառույցներին վաճառելուն:
Դրա հետ մեկտեղ Հայրապետյանի նկատմամբ հարուցվել Է եւս մեկ քրեական գործ՝ խարդախության մասին, ըստ որի՝ նա Իզմեստեւի մորից 700 հազար դոլար Է հափշտակել:
Հուլիսի 17-ին Մոսկվայի Բասմանյան դատարանը Հայրապետյանին կալանքի տակ էր դրել, բայց հոկտեմբերի 3-ին նրան փոխադրել էին տնային կալանքի՝ առողջական վիճակի կապակցությամբ: Գործարարը չի ընդունում մեղքը եւ մերժում է իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքները:

Предприниматель Айрапетян останется под домашним арестом до 19 апреля
Басманный суд Москвы продлил срок домашнего ареста предпринимателю Левону Айрапетяну, обвиняемому в причастности к хищению акций "Башнефти",на 4 месяца, до 19 апреля 2015 года, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Рассмотрев доводы сторон, суд приходит к выводу, что ходатайство следователя о продлении меры пресечения в отношении обвиняемого Айрапетяна подлежит удовлетворению", - огласил судья Артур Карпов.
Как стало известно в суде, срок следствия по делу продлен до 28 апреля.
Айрапетяну также запрещено покидать пределы дома, в котором он проживает, пользоваться телефоном и любой иной связью, включая интернет, а также общаться с кем-либо, кроме близких родственников, круг которых определен законом, представителей следствия и адвокатов.
Принимая решение, суд учел данные о личности Айрапетяна, а также степень тяжести инкриминируемого преступления. Кроме того, он имеет гражданство России и Армении, а также недвижимость в США и Монако. В связи с этим, посчитал суд, он может скрыться от следствия, а также воспользоваться своими связями для воспрепятствования ходу расследования.
Защита заявила о намерении обжаловатьрешение суда.
65-летний бизнесмен обвиняется в растрате и отмывании денежных средств по делу о продаже акций "Башнефти". Он был задержан 15 июля в аэропорту Домодедово, куда он прилетел из Ниццы.
Ему предъявлено обвинение по статьям 160 и 174 УК РФ ("Присвоение или растрата чужого имущества и легализация добытых незаконным путем средств").
Как считает следствие, экс-глава "Башнефти" Урал Рахимов,также проходящий по этому делу, совместно с Айрапетяном разработал преступный план хищения акций предприятий ТЭК Башкирии, а еще один фигурант дела - совладелец ОАО АФК "Система" Владимир Евтушенков - организовал легализацию имущества, полученного преступным путем.
Айрапетян был задержан после признательных показаний экс-сенатора от Башкирии Игоря Изместьева, отбывающего пожизненное заключение за серию особо тяжких преступлений. Вместе с тем, в отношении бизнесмена расследуется еще одно уголовное дело - о мошенничестве, возбужденное на основании заявления матери экс-сенатора Изместьева, которая обвинила Айрапетяна в хищении у нее $700 тыс.