Օմբուդսմենը հնարավոր է համարում Հրաչյա Հարությունյանի էքստրադիցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպանը հավատում է, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ աշխատանքի արդյունքում կկարողանան էստրադիցիայի ենթարկել Հրաչյա Հարությունյանին: Դեկտեմբերի 10-ին օմբուդսմենի կազմակերպած կլոր-սեղան քննարկմանը հաջորդած ճեպազրույցի ժամանակ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան ասաց ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը: «Մենք այս ընթացքում աշխատում ենք ընտանիքի հետ, պետք է աշխատենք նաև արդարադատության նախարարության հետ: Դուք տեսաք, որ արդարադատության նախարարն այստեղ էր, դա նշանակում է, որ մենք ունենք ներուժ` նրանց հետ համագործակցելով Հրաչյա Հարությունյանին վերադարձնելու»,-ասաց նա` հավելելով, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում չի եղել մեկ օր, որ իրենք չհետաքրքրվեն Հրաչյա Հարությունյանի ճակատագրով ու ինչ-որ քայլ չանեն նրան օգնելու ուղղությամբ:
Հրաչյա Հարությունյանը 2013 թվականի հուլիսի 13-ին իր վարած բեռնատար ավտոմեքենայով Պոդոլսկում հարվածել էր ուղեւորատար ավտոբուսին, ինչի հետեւանքով 18 մարդ զոհվել էր, շուրջ 40-ը վիրավորվել էին: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը վթարի համար մեղավոր է ճանաչել Հրաչյա Հարությունյանին՝ դատապարտելով նրան 6 տարի 9 ամսվա ազատազրկման ավտոմեքենայի արգելակման համակարգի անսարքության մասին իմանալու և անսարքությունները չվերացնելու համար:

Омбудсмен считает экстрадицию Грачья Арутюняна возможной
Защитник прав человека верит, что в результате совместной с минюстом работы сможет добиться экстрадиции Грачья Арутюняна. На круглом столе 10-го декабря на вопрос корреспондента «Арменпресс» Карен Андреасян ответил: «Мы работаем с семьей, должны работать и с минюстом. Вы видели, что министр сидел здесь, это значит, что у нас есть потенциал для совместной с минюстом работы, чтобы добиться экстрадиции Грачья Арутюняна»,-сказал он, добавив, что за последние полтора года не было дня, чтобы он не сделал какого-либо шага, чтобы помочь этому делу.
13 июля 2013 года в Подольске, Россия, Грачья Арутюнян, управляя грузовиком, врезался в пассажирский автобус, в результате чего 18 человек погибло, 40 было ранено. Московский горсуд признал Грачья Арутюняна виновным и приговорил его к 6 годам 9 месяцм заключения за то, что он знал о неисправности тормозов и их не починил.