Ոստիկանությունը շարունակելու է մաքրել իր շարքերը «դարձի չեկողներից»
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանությունը շարունակելու է իր շարքերը «մաքրել» բոլոր նրանից, ովքեր իրենց մտածելակերպով և վարքագծով չեն համապատասխանում այդ կոչմանը: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը:Հարցին ի պատասխան, թե որքանով են այդ համակարգում իրականացվող փոփոխությունները գոհացուցիչ, ոստիկանապետը նշեց. «Նախկինում ոստիկանությունը ոստիկաններին չէր պատկանում, որովհետև ոստիկանության շարքերում կային երևույթներ, ովքեր քավոր սանիկներով սողոսկել էին ոստիկանություն, և համակարգը դարձրել էին չարչիատուն: Այսօր մենք ազատվել ենք բոլոր նրանցից, ովքեր համարձակություն են ունեցել չվերափոխվել: Եվ դեռ տարվա վերջում էլի կլսեք: Կան մարդիկ, ովքեր դեռ դիմադրում են, միգուցե ինչ-որ տեղեր մնացել են, բայց չեմ կարծում, որ առողջ օրգանիզմն իր մեջ կթողնի դա: Առողջ օրգանիզմն իր մեջից վանում է օտարին»:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, Վլադիմիր Գասպարյանն ավելացրեց, որ իրենք ավարտում են ընթացիկ տարին քրտնաջան և հանքափորի աշխատանքով, իսկ 2015-ից հույս ունեն մտնել ինտելեկտուալ փուլ: «Այսինքն՝ որոշակի գիտելիքներով, որոշակի մարտավարությամբ կմտնենք մյուս փուլ և կունենանք ավելի կիրթ ու գրագետ ոստիկաններ»,-շեշտեց ոստիկանապետը:
Անդրադառնալով Նախախորհրդարանի անդամների մեքենաների այրման առնչությամբ հնչող հայտարարություններին՝ ոստիկանապետը հայտարարեց. «Գլուխները պատին են տալիս, եթե ասում են ոստիկանության մատը խառն է: Քննություն է գնում, թող քննությունը գնա և հետո գնահատական կտան: Բայց մի քանի ուղղություն՝ շատ տարօրինակ է, որ այդ բոլոր մեքենաներն այրել են այն տեղերում, որտեղ տեսախցիկներ չկան: Ես ոչինչ չեմ կասկածում, այնտեղ շատ խնդիրներ կան: Շատ տարօրինակ գործ է, և մենք անպայման կբացահայտենք»,- ասաց նա:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչու ոստիկանությունը ԲՀԿ-ի հավաքներին ծառայողներ չի ուղարկում, արդյո՞ք վստահ են, որ հեղափոխություն չի լինելու, ոստիկանապետն ասաց.«Ես վստահ եմ, որ բոլորն էլ խելամիտ մարդիկ են և հասկանում են, որ ամեն տեսակ խժդժումներ և հեղափոխություններ, այն ոգով, որ ես ինչ-որ տեղ զգում եմ, ոչ մի լավ բանի չի բերի»:

Полиция продолжит чистить свои ряды
Полиция Армении продолжит чистить свои ряды от всех тех, кто своим образом мыслей и поведением не соответствуют этому званию, об этом на брифинге заявил начальник полиции Армении Владимир Гаспарян. На вопрос о том, насколько удовлетворяют перемены, произошедшие в этой области, начальник полиции Армении Владимир Гаспарян ответил: «В прошлом полиция не принадлежала полицейским, поскольку в рядах полиции были явления, которые кумовством проползли в ряды полиции и превратили систему в базар. Сегодня мы избавились от всех тех, кто не возымел смелости измениться. Вы еще услышите в конце года. Есть еще сопротивляющиеся, может, где-то еще зацепились, но думаю, что здоровый организм их отторгнет».
Как передает «Арменпресс», Владимир Гаспарян добавил, что они завершают усердную работу этого года, а на будущий год надеятся войти в интеллектуальную фазу. «В следующий этап мы войдем с определенными знаниями, стратегией, и у нас будет более грамотный и благовоспитанный полицейски»,- подчеркнул Владимир Гаспарян.
По поводу заявлений, звучащих по случаю сожжения машин предпарламента, Владимир Гаспарян ответил:«Бьют головой о стенку, если говорят, что в этом замешана полиция. Идет следствие, оценки будут даны потом. Странно то, что все машины сожгли в местах, где нет камер наблюдения. Это очень странное дело, мы его обязательно раскроем»,- сказал он.
На вопрос, почему полиция не отправляет наряды на митинги ППА, уверен ли он, что революции не будет, Владимир Гаспарян ответил: «Я уверен, что все разумные люди, и понимают, что всяческие волнения и революции ни к чему хорошему не приведут».