Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանում կտեղադրվի Կոմիտասի արձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանի և Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Արմենակ Կարապետյանի ուղեկցությամբ այցելել է անվանի քանդակագործ Լևոն Բեյբությանի արվեստանոց, որտեղ ծանոթացել է Կոմիտաս Վարդապետի արձանի կերտման աշխատանքներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ Երևան-Սանկտ Պետերբուրգ համագործակցության շրջանակում իրականացվող քանդակի աշխատանքները ներկայացնելով՝ Լևոն Բեյբությանը նշել է, որ բնական քարից տաշված երեք մետրանոց արձանը 2015 թվականի ամռանը՝ Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ, նախատեսվում է տեղադրել Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանի կենտրոնական պուրակում, որն առաջիկայում անվանակոչվելու է Երևանյան պուրակ:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր հերթին նկատել է, որ ապագա Երևանյան պուրակում մեծն Կոմիտաս Վարդապետի արձանի տեղադրումը, որտեղ այժմ առկա է նաև հայկական խաչքարը, յուրովի խթան կհանդիսանա պուրակը տեղի հայության համար ինքնատիպ ուխտատեղիի վերածելու համար:

В Василеостровском районе Санкт-Петербурга будет установлен памятник Комитасу
Находящаяся в северной столице РФ делегация, возглавляемая мэром Еревана Тароном Маргаряном, в сопровождении генерального консула Армении Грайра Карапетяна и главы представительства Мэрии Еревана в Санкт-Петербурге Арменака Карапетяна посетила мастерскую известного скульптора Левона Бейбутяна, где ознакомилась с проектом скульптуры. Левон Бейбутян отметил, что летом 2015 года по случаю 100-летия Геноцида армян, 3-х метровый памятник из натурального камня будет установлен в центральном сквере Василеостровского административного района, который будет переименован в сквер Еревана.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, мэр Еревана Тарон Маргарян в свою очередь отметил, что установка памятника великому Комитасу в сквере Еревана, где уже установлен также армянский хачкар, станет особым стимулом для превращения сквера в своеобразное место паломничества, особенно для местных армян.