ԱՄՆ Արևմտյան ափում ներկայացվել են «Հերմես»-ի հայատառ թիկնոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային նորաձևության ամենահեղինակավոր տներից մեկի՝ «Հերմես»-ի թողարկած «Երևանի տառեր» (Lettres d’Erevan) անվանումով մետաքսյա թիկնոցներն առաջին անգամ նոյեմբերի 12-ին ներկայացվել են Միացյալ Նահանգների Արևմտյան ափում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ասպարեզ»-ը:
«Հերմես»-ի` հայոց այբուբենը ներկայացնող այս նախաձեռնությունը նվիրված է «Պրոտեստանտ Ֆրանսիա-Հայաստան Սոլիդարիթի» (Solidarit՛e protestante France-Armeni՛e-(SFPA)) բարեգործական կազմակերպության 25-րդ տարեդարձին: Սահմանափակ քանակով արտադրված թիկնոցների վաճառքի ողջ հասույթը տրամադրվելու է SFPA-ի՝ Հայաստանում իրականացվող մարդասիրական և մշակութային ծրագրերին:
«Երևանի տառեր» թիկնոցը ձևավորել է Կարեն Պետրոսյանը՝ իր ստեղծագործությունը ձոնելով Մեսրոպ Մաշտոցին ու Մատենադարանին: Կարմիր և սպիտակ գունային ֆոներով մետաքսի վրա հայկական տառերը ներկայացված են հին ձեռագրերի ոճով: Մեջտեղում` զարդարված կամարի ներքո, խորհրդածող իմաստունի պատկեր է, ով ձեռքում բռնել է գիտության գործիքները՝ գրիչ ու բաց գիրք:
«Չափազանց ուրախ եմ, որ այս թիկնոցների միջոցով SFPA-ն կկարողանա շարունակել Հայաստանում մարդկանց օգնելու իր ծրագրերը», - իր ուղերձում նշել է «Հերմես»-ի գեղարվեստական ղեկավար Պիեր Ալեքսիս Դումասը, ով էլ հղացել է թիկնոցների ստեղծման գաղափարը:
«Ամեն տարի «Հերմես»-ը որևէ բարեգործական կազմակերպության հետ ստեղծագործական նախագիծ է իրականացնում: Այս տարի նրանք ընտրել էին մեզ, և մենք նպատակ ունեինք արվեստի միջոցով ներկայացնել հայկական ինքնության տարրերից որևէ մեկը: Արվեստագետ Կարեն Պետրոսյանը սիրով արձագանգել էր Դումասի առաջարկին, «Պետրոսյան խավիար»-ի սեփականատեր Արմեն Պետրոսյանն էլ ցանկություն հայտնեց աջակցել թիկնոցները հանրությանը ներկայացնելու հարցում: Սա մեզ համար իսկապէս մեծ պատիվ է, քանզի մեր կազմակերպությունը փոքր է և ծրագրերն իրականացնում է սահմանափակ միջոցներով՝ դրամահավաքների շնորհիվ: Այս նախագծի արդյունքում մենք կկարողանանք շարունակել Հայաստանի և Արցախի մանուկների համար մեր բարեգործական տարբեր ծրագրերը»,- նշել է SFPA բարեգործական կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Քլեմենտ Հելիխ Փրաքինը:
Նշենք, որ «Երևանի տառեր» (Lettres d’Erevan) թիկնոցներն արտադրվելու են սահմանափակ քանակով` յուրաքանչյուրը 330 եվրո արժողությամբ: Թիկնոց կարելի է պատվիրել այցելելով SFPA-ի կայքէջ:
SFPA-ն հիմնադրվել է 1990թ.-ին, Փարիզում, Սպիտակում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո՝ մասնավորապես մանկատներին, կարիքավոր երեխաներին ու տարեցներին օգնելու նպատակով: Տարին երկու անգամ այս կազմակերպությունը կազմակերպում է բացահայտման նպատակ ունեցող ուղևորություններ` Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին իրազեկելու նպատակով: «Հերմես»-ը երկրորդ անգամ է, որ համագործակցում է բարեգործական այս կազմակերպութեան հետ. տասը տարի առաջ ստեղծվել էր «Հայկական այգիներ» (Les Jardins d’Armeni՛e) թեմայով թիկնոց:

Hermès’ Armenian scarf goes on sale
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The legendary luxury brand Hermès unveiled in early September a new scarf featuring an Armenian alphabet motif to mark the 25th anniversary of the establishment of the Solidarité Protestante France-Arménie (SPFA), a humanitarian organization created in France in 1990 to aid victims of the Spitak earthquake in Armenia.
As reports “Armenpress” citing Asbarez, on Wednesday, Pierre-Alexis Dumas, artistic director of Hermès, and Janik Manissian, president of SPFA, announced that the silk carré will be on sale, by subscription only, until Nov. 30.
The proceeds from the exclusive, limited edition scarf are to be donated to the SPFA for its continued efforts in Armenia.
Ten years after “Jardins d’Arménie,” the new design by Hermès, called “Lettres d’Erevan,” celebrates 25 years of the SPFA. The silk scarf is presented in two colors. The scarf, featuring the Armenian alphabet, is a “testimony to the surprising vitality of the Armenian people and their culture,” as Pierre-Alexis Dumas explained during the presentation at the Petrossian Restaurant & Boutique in Beverly Hills.
On the scarf, dropped capitals and friezes are drawn in delicate calligraphy and illuminated in the style of ancient manuscripts. In the middle of the writing, under a richly embellished arch, a sage sits meditating beneath a starry sky; in his hands, he holds the tools of knowledge: a quill and an open book.
Speaking to Asbarez, the SPFA’s general secretary Clément Hellich-Praquin expressed her organization’s gratitude for the initiative from Hermès. “As a small organization that struggles to meet its operational needs through limited resources, this is truly a great honor for us,” Hellich-Praquin said. “We can continue to do great work for young children in Armenia and Artsakh thanks to this gesture from Hermès.”