ՀՀ-ն Կարեն Պետրոսյանի գործով միջազգային ատյաններից կպահանջի իրավական գնահատական
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից գերեվարված եւ սպանված` Չինարի գյուղի 31-ամյա բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի դին համապատասխան դատաբժշկական փորձաքննություններ է անցել: Արդյունքների պարզ դառնալուց հետո Հայաստանը կձեռնարկի միջոցառումներ կատարվածին համապատասխան գնահատական տալու առնչությամբ: «Դատաբժշկական փորձաքննության արդյուքններից հետո Հայաստանում եւ միջագային կառույցներում հարց կբարձրացվի կատարվածին իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան` նշեց Սեյրան Օհանյանը:
Չինարի գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Արտուշի Պետրոսյանը հայ-ադրբեջանական սահմանը հատել էր օգոստոսի 7-ին եւ գերի ընկել: Օգոստոսի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները փոխանցեցին, որ անհասկանալի պայմաններում Պետրոսյանի մոտ գրանցվել է սրտի կանգ: Մահից 2 ամիս անց` հոկտեմբերի 10-ին ադրբեջանական կողմը Հայաստանին հանձնեց Կարեն Պետրոսյանի մարմինը:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ սահմանը հատած խաղաղ քաղաքացուն Ադրբեջանում սպանում են: 2010 թ. սեպտեմբերի 11-ին Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ քսանամյա Մանվել Սարիբեկյանը գերեվարվել էր. հոկտեմբերի 5-ին հայտնի դարձավ, որ նա մահացել է բանտախցում՝ Բաքվում։ Մահից առաջ ադրբեջանական ANS TV հեռուստաընկերությունը պատրաստել էր թողարկում, որում Մանվել Սարիբեկյանի հարցազրույց էր տալիս հեռուստաընկերության աշխատակցին։ Նա խոստովանում էր, որ իբր լրտես է և ահաբեկիչ։ Սարիբեկյանի դին Հայաստանի Հանրապետությանն է հանձնվել նոյեմբերի 4-ին, փոխարենն` Ադրբեջանին է հանձնվել Ադրբեջանի քաղաքացի Էլդար Թաղիևին։ Հայաստանում կատարված դատաբժշկական հետաքննությունը ցույց է տվել, որ Սարիբեկյանը ենթարկվել է կտտանքների:
2014թ. հունվարի 28-ին Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը դույլը ձեռքին հատել էր հայ-ադրբեջանական սահմանն ու գերեվարվել: Ադրբեջանական կողմը ծերունուն համարել էր դիվերսանտ: Խոջոյանը հայրենիք է վերադարձվել մարտի 4-ին, նրա մարմնին եւ դեմքին կային բազմաթիվ վնասվածքներ: Ադրբեջանում նա ենթարկվել էր կտտանքների, նրան անգամ բենզին էին ներարկել: Չնայած տրամադրված բժշկական օգնությանը` Մամիկոն Խոջոյանը չկարողացավ ապաքինվել եւ մայիսի 20-ին կնքեց մահկանացուն:

Армения будет требовать правовой оценки от международных структур по делу Карена Петросяна
Тело попавшего в азербайджанский плен и убитого противником на следующий день 31-летнего жителя села Чинари Тавушской области АрменииКарена Петросяна прошло соответствующую судебно-медицинскую экспертизу. После установления всех результатов экспертизы Армения предпримет мероприятия для того, чтобы дать инциденту соответствующую оценку.
«После получения результатов судмедэкспертизы в Армении и международных структурах будет поднят вопрос о правовой оценке инцидента», - в ответ на вопрос корр. Арменпресс, сказал министр обороны Армении Сейран Оганян.
7 августа 31-летний житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян пересек армяно-азербайджанскую государственную границу и оказался в азербайджанском плену. Ранее информацию о его пленении распространили азербайджанские СМИ, сообщив, что армянского пленного обнаружил житель села Ахбулах Товузского района. 8 августа азербайджанские СМИ распространили сообщению, согласно которому у Карен Петросяна по непонятным причинам произошла остановка сердца и он умер.
Это не первый случай убийства в Азербайджане мирных граждан, пересекших границу. Таким же образом,в азербайджанском плену был убит житель села Ттуджур области Гегаркуник, гражданин Армении Манвел Сарибекян. Он попал в плен 11 сентября 2010 года, 5 октября стало известно, что он умер в тюремной камере в Баку. До его смерти азербайджанская телекомпания ANS TV подготовила выпуск, в котором Манвел Сарибекян дает интервью сотруднику этой компании. В интервью он «признался», что был шпионом и террористом. Труп Сарибекяна был передан Армении 4 ноября в обмен на гражданина Азербайджана Элдара Тагиева. Судебно-медицинская экспертиза, проведенная в Армении, показала, что Сарибекян подвергался пыткам.
28 января 2014г. 77-летний житель села Верин Кармрахпюр Мамикон Ходжоян пересек армяно-азербайджанскую границу и попал в плен. Азербайджанская сторона объявила его диверсантом. Ходжояна вернули на родину 4 марта с многочисленными ранами на лице и на теле. В Азербайджане его подвергали бесчеловечным пыткам – вплоть до инъекции бензина. Несмотря на оказанную медпомощь, Ходжояна спасти не удалось, и 20 мая он скончался.