Հանցանք գործած անչափահասների թիվը նվազել է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունների թիվն այս տարվա ութ ամիսների կտրվածքով 243 է՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցված 241-ի համեմատ: Միևնույն ժամանակ նվազել է հանցանք գործած անչափահաս անձանց թիվը: Նախորդ տարվա 8 ամիսների ընթացքում հանցանք գործած անչափահասների թիվը 180 է եղել, իսկ այս տարի այն նվազել է՝ հասնելով 160-ի: Այս մասին սեպտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության 3-րդ վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը: «Այս տարվա կտրվածքով նվազել են նաև անչափահասների կողմից գողության դեպքերը: Եթե նախորդ տարի նույն ժամանակահտվածում նման դեպքերի թիվը 131 էր, ապա այս տարվա առաջին 8 ամիսների ընթացքում գրանցվել է նման 116 դեպք: Մարմնական վնասվածք հասցնելու դեպքերն աճել են 11-ով. նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 17-ի փոխարեն այս տարի ունենք 28 դեպք, խարդախության դեպքերը նվազել են մեկով, անօրինական զենք կրելը երեք դեպքով աճել է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնեց Դուրյանը:
Ոստիկանության պաշտոնյան ընդգծեց, որ հասարակական վայրերում ոստիկանության աշխատակիցների իրականացրած աշխատանքների արդյունքում` այս տարվա հունվար-օգոստոսին անչափահասների մոտ կռփազենք հայտնաբերելու 17 դեպք է գրանցվել: «Անչափահասների մոտ սուր կտրող գործիքների հայտնաբերման 12 դեպք է արձանագրվել: Այս տարի ավելացել է նաև մուրացկանությամբ զբաղվելու համար հաշվառված անչափահասների թիվը. նախկինում այդ այն 13 էր, այժմ` 18:
Նելլի Դուրյանը շեշտեց, որ եթե անցյալ տարի օրինազանց 1200 երեխաներ էին գտնվում հաշվառման մեջ, ապա այս տարի նրանք 300-ն են:

Уменьшилось количество несовершеннолетних преступников
По результатам первых восьми месяцев текущего года, в Армении снизилось число случаев детской преступности. В январе-августе 2014 было совершено 243 преступления с участием несовершеннолетних, а в аналогичный период прошлого года – 241 преступление. Как сообщает Арменпресс, об этом 25 сентября во время встречи с журналистами сообщила заместитель начальника третьего управления Главного управления уголовного розыска полиции Армении, начальник Отдела по делам несовершеннолетних, полковник Нелли Дурян.
Снизилось также число совершивших преступление несовершеннолетних. Если в прошлом году преступление совершили 180 несовершеннолетних, то в текущем году их было 160.
Уменьшилось число случаев краж с участием несовершеннолетних. В прошлом году с января по август был зарегистрирован 131 подобный случай, а в текущем – 116 случаев. Количество случаев с нанесением телесных повреждений увеличилось на 11, состав 28 инцидента. Случаи с мошенничеством снизились на один инцидент, а незаконного ношения оружия увеличились на 3.
По словам Дурян, если в прошлом году на учете стояли 1200 несовершеннолетних, то в текущем их количество сократилось до 300.