Կիրո Մանոյանը ողջունում է Հունաստանի որոշումը օրենքով պատժել Ցեղասպանությունը ժխտողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը Հունաստանի խորհրդարանի կողմից Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքի ընդունումը ողջունելի է համարում: «Հատկապես այս մթնոլորտում, երբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ընթացքի մեջ է Փերինչեքի դեմ Շվեյցարիայի հակընդեմ հայցը, նման օրինագծի անցկացումը շատ հաճելի է, բայց պետք է հետևել այս ամիսներին ՄԻԵԴ-ում սպասվող իրադարձություններին, քանի որ այդ օրենքը, հիմնականում, նույն մոտեցումն ունի, ինչ Շվեյցարիայի օրենքը, որը ՄԻԵԴ-ն առայժ հայտարարել է խոսքի ազատության կաշկանդում: Այդ վճիռը բողոքարկվել է ու նախատեսվում է, որ կքննարկվի»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով` կարևոր է, որպեսզի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից ընդունվող որոշումն ատելության տարածման դեմ արգելքները չհամարի խոսքի ազատության կաշկանդում:
«Շվեյցարիայի ու Հունաստանի օրենքները չեն վերաբերվում միայն Հայոց ցեղասպանության հարցին, քանի որ օրենքներում ասվում է, որ այն ոճիրները մարդկության դեմ, որոնք ընդունվել են դատարանների կողմից կամ, օրինակ, Հունաստանի խորհրդարանի կողմից, դրանց ժխտումը դատապարտելի է»,-նշեց բանախոսը:
Կիրո Մանոյանը նշյալ օրինագծի ընդունումը համարում է հայ համայնքի և հույն հասարակության որոշ շրջանակների գործունեության արդյունք` միևնույն ժամանակ շեշտելով, որ առկա են Հունաստանի և Ադրբեջանի սերտացող հարաբերություններ:
Հունաստանի խորհրդարանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը` 54 կողմ, 42 դեմ եւ 3 ձեռնպահ ձայներով: Այսպիոսով` Հունաստանը երրորդ պետությունն է` Շվեյցարիայից եւ Սլովակիայից հետո, որ կքրեականացնի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:

Киро Маноян приветствует решение Греции о криминализации отрицания геноцида
Ответственный по политическим вопросам Бюро АРФ «Дашнакцутюн» и глава ереванского офиса «Ай Дат»Киро Маноянприветствовал принятие парламентом Греции закона о криминализации отрицания геноцида. «Принятие подобного законопроекта, тем более в условиях, когда в Европейском суде по правам человека находится иск Швейцарии по делу Перинчека, можно только приветствовать, но следует проследить и ход разбирательства, ожидаемого в ЕСПЧ в связи с этим делом, поскольку греческий закон, в основном, имеет тот же подход, что и швейцарский, который Европейский суд считает нарушением свободы слова. Сейчас этот приговор опротестован и ожидается обсуждение», - сказал Киро Маноян.
По его словам, важно, чтобы решение, принятое ЕСПЧ, не считало борьбу с ксенофобией нарушением прав человека.
«Законы Швейцарии и Греции касаются не только Геноцида армян, поскольку в них говорится, что они направлены против преступления против человечества и предусматривают наказание за отрицание признанных международными судами или, к примеру, парламентом Греции геноцидов», - сказал Маноян.
Принятие указанного законопроекта он считает результатом деятельности армянской общины и определенных кругов греческой общественности, в то же врем подчеркивая, что налицо сближение отношений Греции и Азербайджана.
Как сообщает Арменпресс, парламент Греции 9 сентября 54 голосами «за» и 42 «против», при 3-х воздержавшихся принял законопроект «О борьбе с ксенофобией». Закон предусматривает привлечение к уголовной ответственности не только за отрицание геноцида евреев, но и армян, и понтийских греков. Законопроект из 6-ти пунктов предусматривает крупный денежный штраф и заключение для тех лиц, кто намеренно принижает или отрицает признанные в международных судах и парламентом Греции геноциды, преступления против человечества.