Վերականգնվել է Հայաստան բնական գազի մատակարարումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վթարավերականգնողական աշխատանքների կատարման արդյունքում այսօր՝ օգոստոսի 23-ին` առավոտյան ժամը 11-ից, վերսկսվել է Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս մայրուղային գազատարով Հայաստան մուտք գործող բնական գազի մատակարարումը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ից:
Վրաստանի տարածքում Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս մայրուղային գազատարի վրա տեղի ունեցած վթարի պատճառով օգոստոսի 20-ի ժամը 23:45-ից ժամանակավորապես դադարեցվել է Հայաստան բնական գազի մատակարարումը:Հայաստանի Հանրապետության սպառողների գազամատակարարումը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից իրականացվում էր պահուստային ռեզերվների հաշվին ՝ առանց սահմանափակումների:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին Երևանում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ օգոստոսի 21-ի հանդիպման ժամանակ խոստացել էր, որ Հայաստանին գազամատակարարումը կվերականգնի առաջիկա 2-3 օրերի ընթացքում:

Возобновились поставки природного газа в Армению
В результате завершения восстановительных работ сегодня - 23 августа - с 11 утра возобновились поставки природного газа в Армению по магистральному газопроводу «Северный Кавказ-Закавказье». Об этом сообщили Арменпрессв ЗАО «Газпром Армения».
В связи с аварией на магистральном газопроводе Северный Кавказ-Закавказье на территории Грузии, 20 августа с 23:45 часов временно была прекращена подача природного газа в Армению
Газоснабжение потребителей Республики Армения обеспечивала компания «Газпром Армения» в полном объеме без ограничений за счет внутренних резервов
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили в ходе встречи с премьер-министром Армении Овиком Абрамяном 21 августа пообещал, что газоснабжение Армении будет восстановлено в течение ближайших 2-3-х дней.