Արդարադատության ակադեմիայի պատվիրակությունն ԱՄՆ-ում մասնակցել է խորհրդակցությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Արդարադատության ակադեմիայի պատվիրակությունը` ակադեմիայի ռեկտոր Ռուբեն Մելիքյանի գլխավորությամբ ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում օգոստոսի 4-ից 8-ը մասնակցել է Պետական դեպարտամենտի Առևտրային իրավունքի զարգացման ծրագրի կողմից նախաձեռնված և դատական կրթության, կրթական նյութերի մշակման և հեռավար ուսուցման կազմակերպման վերաբերյալ խորհրդակցություններին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արդարադատության ակադեմիայի հանրային կապերի բաժնից, հայկական պատվիրակության կողմից ծրագրին մասնակցել են Ակադեմիայի հեռաուսուցման վարչության պետ Արտաշես Խուրշուդյանը և Ակադեմիայի գիտահետազոտական վարչության պետ Էմիլ Ամիրխանյանը: Բացի հայկական և ամերիկյան կողմերից` միջոցառումների մասնակցել են նաև Վրաստանի Արդարադատության բարձրագույն դպրոցի ներկայացուցիչները:
Այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ Դաշնային դատական կենտրոնի տնօրեն, դատավոր Ջերեմի Ֆոգելի, միջազգային կապերի տնօրեն Միրա Գյուր-Արիի, ուսուցման գծով գլխավոր մասնագետ Ջիմ Բուքյանանի, իրավական խմբագիր` Քրիս Մարգարյանի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ուսումնական նյութերի զարգացման, հեռավար ուսուցման պլատֆորմի ստեղծման հետ կապված հարցեր: Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ` ուսումնական նյութերի համատեղ մշակման, հեռավար ուսուցման կազմակերպման արդիական տեխնիկական միջոցների ներդրման, ինչպես նաև Արդարադատության ակադեմիայի աշխատակազմի և դասախոսական կազմի վերապատրաստման վերաբերյալ:
Արդարադատության ակադեմիայի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՄՆ-ի Մերիլենդ նահանգի դատական ինստիտուտի, Նահանգային դատարանների ազգային կենտրոնի, Կոլումբիայի շրջանի Ոսուցման և վերապատրաստման կենտրոնի, Ամերիկյան իրավաբանական միության ղեկավար կազմի, ինչպես նաև դատական կրթության ոլորտի մի շարք մասնագետների հետ: Քննարկվել են Հայաստանի Արդարադատության ակադեմիայում ուսուցման արդյունավետ կազմակերպման, կրթական ծրագրերի շարունակական զարգացման հետ կապված հարցեր, ձեռք են բերվել հետագա համագործակցության վերաբերյալ պայմանավորվածություններ:
Միաժամանակ, Վրաստանի Արդարադատության բարձրագույն դպրոցի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն` հետագա համագործակցության զարգացման նպատակով փոխադարձ այցերի և փորձի փոխանակման կազմակերպման վերաբերյալ:

Делегация Академии юстиции РА участвовала в совещаниях в США
Делегация Академииюстиции РА, возглавляемая ректором Рубеном Меликяном, 4-8 августа участвовала в Вашингтоне в совещаниях, инициированных Программой развития торгового права Госдепа США и касающихся разработки образовательных материалов и организации дистанционного образования.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Академии, с армянской стороны в совещаниях участвовали начальник управления дистанционного образования Арташес Хуршудян и начальник научно-исследовательского управления Эмиль Амирханян. Кроме армянской и американской сторон, участвовали и представители Высшей юридической школы Грузии.
Наши представители встречались с директором Федерального судебного центра США, судьей Джереми Фогелем, директором международных связей МиройГюрАри, главным экспертом по вопросам образования Джимом Букйананом, юридическим редактором Крисом Маркаряном. Рассматривались вопросы развития учебных программ, создания платформы образования. Достигнуты договоренности о совместной разработке программ, внедрения современных технологий дистанционного образования, о переподготовке работников Академии юстиции и преподавательского состава.
Состоялись также встречи с руководством Судебного института штата Мэриленд, Национального центра федеральных судов, Центра образования и переподготовки округа Колумбия и др. Обсуждались вопросы эффективной организации образования в Юридической академии РА, перманентного развития образовательных программ, достигнуты договоренности по дальнейшему сотрудничеству.
Достигнута также договоренность с Высшей юридической школы Грузии о взаимных визитах и обмену опытом - в целях развития сотрудничества.