Արդարադատության նախարարությունը դիրքորոշումներ է ներկայացրել ՄԻԵԴ ՀՀ-ի դեմ 12 գանգատներով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարարությունն այս տարվա ընթացքում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել իրավական դիրքորոշումներ Հայաստանի Հանրապետության դեմ Եվրոպական դատարանում 12 գանգատներով: Լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արման Թաթոյանը նշեց, որ նախարարությունը սերտ համագործակցում է ՄԻԵԴ-ի հետ:
«Պատահական չէ, որ վերջերս ստեղծվել է նոր բաժին ՀՀ ԱՆ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ կապերի վարչության կառուցվածքում: Այն զբաղվելու է ՄԻԵԴ-ի վճիռների կատարմամբ և եվրոպական իրավական չափանիշները հայկական իրավական համակարգ ներդնելով»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Թաթոյանը:
Բաժինը պատասխանատու է լինելու նաև Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների չափանիշների հիման վրա նոր օրենքների մշակման, ինչպես նաև ՄԻԵԴ-ի իրավական պրակտիկայի ներդրման համար:

Минюст представил позиции по 12 жалобам в ЕСПЧ против РА
В течение с/г Минюст РА представил в ЕСПЧ юридические позиции по 12 жалобам против Республики Армения. В беседе с журналистами замминистра юстиции РА Арман Татоян отметил, что министерство тесно сотрудничает с ЕСПЧ.
«Не случайно, что в последнее время был создан новый отдел в системе управления МЮ РА по связям с ЕСПЧ. Отдел будет заниматься выполнением решений ЕСПЧ и внедрением евростандартов в правовое поле РА», - как передает Арменпресс, отметил Татоян.
На отдел возлагается ответственность за разработку новых законов на основе европейских стандартов по правам человека, а также по внедрению практики ЕСПЧ.