ՀՀ կառավարությունն Իրաքի եզդիներին օգնություն հասցնելու արդյունավետ ուղիներ է որոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ուղիներ է որոնում Իրաքի եզդիների օգնության համար նախատեսված 50 հազար դոլարն ավելի արդյունավետ տեղ հասցնելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Գումարը դեռ չի փոխանցվել, մենք այս պահին ուղիներ ենք որոնում այդ գումարն ավելի օպտիմալ օգտագործելու համար և այդ հարցով խորհրդակցություններ ենք անցկացնում որոշ միջազգային կազմակերպությունների հետ»,- ասաց Բալայանը՝ ընդգծելով, որ Իրաքի եզդիներին ՀՀ կառավարության կողմից հատկացվող օգնության մասին կլինի համապատասխան հաղորդագրություն:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Սինջար» եզդիների ազգային միավորման նախագահ Բորիս Մուրազին նշեց, որ ՀՀ կառավարության կողմի տրամադրվող օգնությունը կփոխանցվի Իրաքին, հավանաբար ՄԱԿ-ի գրասենյակի միջոցով: «Մենք նաև հաշվեհամար ենք բացել ծանր վիճակում հայտնված եզդիներին օգնության համար, որի վրա մեր հայ եղբայրներն արդեն 30 հազար դրամ փոխանցել են: Բացի այդ, մեր կազմակերպությունը ևս 1000 դոլար կփոխանցի այդ հաշվեհամարին և հնարավոր է, որ առաջիկա օրերին լինեն նոր փոխանցումներ»,- ասաց նա՝ տեղեկացնելով, որ հաշվեհամարի վրա հավաքված գումարն իրենք պատրաստվում են փոխանցել Թուրքիայի տարածքում ապաստան գտած եզդիներին, որոնք նույնպես ծանր վիճակում են հայտնվել:
Օգոստոսի 10-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում Իրաքում եզդիների վիճակին անդրադարձավ Եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը՝ ընդգծելով, որ ԻԼԻՊ ահաբեկչական խմբավորումը բնաջնջում է ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին և նրանք օգնության կարիք ունեն: Թամոյանը եւս ընդգծեց, որ Հայաստանի կառավարությունը ծրագրում է 50 հազար դոլար տրամադրել Իրաքի եզդիների օգնության նպատակով, որը հավանաբար, պարենային օգնության տեսքով կփոխանցվի ՄԱԿ-ի միջոցով:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայտարարության համաձայն, ԻԼԻՊ ահաբեկչական խմբավորման կողմից վերջին օրերին սպանվել է 40 եզդի երեխա: Իրաքում գտնվող ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության տրամադրած տվյալների համաձայն վերջին ամսվա ընթացքում ԻԼԻՊ-ի գործողությունների հետևանքով մահացել է 500-ից ավելի և վիրավորվել շուրջ 7 հազար եզդի:

Government of Armenia seeks best ways to help Iraqi Yezidis
YEREVAN, AUGUST 12, ARMENPRESS. The Government of the Republic of Armenia seeks the best ways for more efficient delivery of the assistance to the Iraqi Yezidis which totals to 50 thousand dollars, Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan said in an interview with “Armenpress”. "The amount is not yet transferred, we now seek ways how best to use these funds and conduct consultations on this matter with some international organizations", - Balayan said, stressing that a relevant message will be released on the assistance provided by the Government of Armenia to Iraqi Yezidis.
In a conversation with "Armenpress" the chairman of the National Association of the Yezidis "Sinjar" Boris Murazi noted that the assistance provided by the Armenian government will be forwarded to Iraq, most likely, with the support of the UN office.
At a press conference on August 10, referring to the situation of the Yezidis in Iraq, the Chairman of the Union of Yezidis Aziz Tamoyan, stressed that the terrorist group ISIS exterminates the representatives of national minorities, and they need help.
UNICEF reports, that in the last few days 40 Yezidi children were killed by the terrorist group ISIS. According to the data of the UN office in Iraq, over the past month, as a result of the actions of the militants, more than 500 Yezidis were killed and other 7,000 were injured.