Արդարադատության նախարարը մատնանշեց նոտարական համակարգի խնդիրները և նոտարներին հորդորեց գործել բարեխիղճ
Արդարադատության նախարարը մատնանշեց նոտարական համակարգի խնդիրները և նոտարներին  հորդորեց գործել բարեխիղճ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը նոտարական համակարգում դեռևս չլուծված շատ հարցեր է տեսնում, որոնց լուծման համար, օրենսրդրական փոփոխություններից բացի, կարևորում է նաև նոտարների աշխատանքը: Նոտարական պալատի ընդհանուր ժողովի ժամանակ արդարադատության նախարարը նշեց, որ անցած տարիներին նոտարական համակարգը բավականին լուրջ փոփոխություններ է կրել, սակայն եթե ներկա դրությունը համարեն օպտիմալ վիճակ, ապա կստացվի ինքնախաբեություն: «Եթե յուրաքանչյուրդ արդար լինեք ձեր խղճի հանդեպ, կհասկանաք, որ շատ հարցեր դեռ լուծված չեն: Դրա հիմնական ցուցիչը ժողովրդի վերաբերմունքն է համակարգի և նոտարների նկատմամբ: Դուք կոչված եք ծառայություններ մատուցելու և պետք է պատրաստ լինենք ձեր ծառայությունը բարեխղճորեն կատարելու: Մենք առաջրկա ամիսներին հանդես կգանք օրենսդրական նախաձեռնություններով, և, բնականաբար, այստեղ ձեր յուրաքանչյուրի ակտիվությունը շատ կարևոր կլինի: Հակառակ դեպքում, դուք չեք լինի գնացքում, այլ կլինենք գնացքի հետևից վազողների շարքում»,- դիմելով նոտարներին` ասաց նախարարը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հովհաննես Մանուկյանը առանձնացրեց այն խնդիրները, որ նկատել է նոտարական համակարգում: «Հայաստանում նոտարական համակարգի ինքնակառավարման ամրապնդումը առաջնահերթություն է գործունեության արդյունավետության բարձրացման համար: Նոտարական համակարգում «մեկ պատուհանի» սկզբունքի ներդրումը ևս առաջիկայի կարևոր խնդիրներից է: Խնդիր է նաև այն, որ շատ արագ կարողանանք լուծել նոտարի հասանելիությունը անհրաժեշտ ռեեստրներում: Նոտարական էթիկայի հետ կապված հիմնահարցերը ևս կարևոր են, քանի որ յուրաքանչյուրը պետք է իր անձի և համակարգի նկատմամբ վստահության մթնոլորտ ստեղծի»,- նշեց նախարարը:
Նա կարևորեց էլեկտրոնային նոտարիատի ներդրումը, որը կբացառի փաստաթղթրի կեղծման հավանականությունը և կապահովի հաշվառման բարձր որակը: Մանուկյանը նաև անհրաժեշտ է համարում նոտարի գույքային սահմանների հստակեցումը, որպեսզի նոտարի կողմից գործունեության իրականացման հետևանքով պատճառված վնասի հատուցումը երաշխավորված լինի:
«Բազմաթիվ խնդիրներ են լինում կապված ժառանգության գործարքների հետ, պետք է մտածել այս գործընթացների պարզեցման և ավտոմատացման մասին: Նոտարների օպտիմալ ծանրաբեռնվածության խնդիրը ևս բավական երկար ժամանակ գոյություն ունի: Խնդրի լուծման տարբերակներից մեկն է բնակչության քանակի վրա հիմնված տարածքային բաժանումից գործարքների ծավալի վրա հիմնված տարածքային բաժանման անցնելը»,- նկատեց նա:
Անդրադառնալով նոտարական ծառայությունների սակագներին` նախարարը նշեց, որ ներկա սակագները օպտիմալ մակարդակում են, սակայն արդյունավետության բարձրացման խնդիր կա` կապված նոտարների հարկման հետ:
Ժողովի վերջում դիմելով նոտարներին` նա ասաց, որ համատեղ աշխատանքը կստացվի միայն այն պարագայում, երբ յուրաքանչյուրը կփորձի բարելավել իր աշխատանքի որակները: «Դուք կունենաք աջակցություն և բարեհաճ վերաբերմունք միայն այն պարագայում, երբ լրջորեն կաշխատեք այս ուղղություններով, և ես կզգամ, որ անում եք ամեն ինչ ձեր աշխատանքը բարելավելու համար»,- շեշտեց նախարարը:

Министр юстиции отметил проблемы в нотариальной системе и призвал нотариусов работать добросовестнее
Министр юстиции РА Ованес Манукянотметил множество нерешенных проблем в нотариальной системе, для устранения которых он посчитал важным не только конституционные преобразования, но и работу самих нотариусов. В ходе пленарного собрания Нотариальной палаты он отметил, что за прошедшие годы нотариальная система отметила существенные изменения, однако было бы откровенным самообманом считать ситуацию оптимальной.
«Если каждый из вас будет честен перед собой и своей совестью, то придется признать, что нерешенных проблем еще много. И основным индикатором этого является отношение общества к нотариальной системе в целом и к нотариусам. Вы призваны оказывать обществу услуги и должны работать добросовестнее. В ближайшие месяцы мы выступим с законодательными инициативами, и активность каждого из вас в этом вопросе будет весьма важна. В противном случае вы окажетесь не в движущемся поезде, а позади него», - сказал министр.
Как передает Арменпресс, Ованес Манукян указал эти проблемы. «Укрепление самоуправления в нотариальной системе Армении – это первоочередная задача для повышения эффективности ее деятельности. Не менее важно и внедрение принципа «одного окна». Надо в скорейшие сроки решить и другую проблему - доступность нотариуса в необходимых реестрах. Весьма важны и вопросы нотариальной этики, поскольку каждый должен способствовать созданию атмосферы доверия к себе и ко всей системе», - сказал министр.
Он отметил важность внедрения системы электронного нотариата, что исключит вероятность подделки документов и обеспечит высокий уровень отчетности. Манукян отметил и важность четкого определения имущественных границ, чтобы компенсация ущерба вследствие действий нотариуса была гарантирована.
«Много проблем возникает с вопросами наследства, надо подумать об упрощении и автоматизации этих сделок. Застарела и проблема оптимальной загруженности нотариусов. Один из вариантов решения: переход от территориального разделения по количеству населения к территориальному разделению по объему сделок», - отметил министр.
Относительно тарифов на нотариальные услуги Манукян отметил, что существующие тарифы оптимальны, но есть проблема в повышении их эффективности, связанная с налогообложением нотариусов.
В заключение он сказал, что совместная работа только тогда принесет плоды, если каждый повысит качество своей работы. «Вы можете рассчитывать на содействие и доброжелательное отношение только в том случае, если серьезно будете работать в указанных направлениях, и я почувствую, что вы делаете все для совершенствования своей деятельности», - сказал министр.