Քեսաբում կյանքը փոքր-ինչ բարելավվել է, սակայն անցնելու դեռ երկար ճանապարհ կա
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեսաբում կյանքն աստիճանաբար բարելավվում է, ենթակառուցվածքներն ավելի լավ են գործում, սակայն դեռ անցնելու բավական երկար ճանապարհ կա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քեսաբահայ Կարո Մանճիկյանը՝ ավելացնելով, որ Քեսաբին տրամադրված օժանդակություններն հերթականությամբ բաժանվում են բնակիչներին: Նրա խոսքով` արդեն 2 դրամական օժանդակություններ բաժանվել են քեսաբցիներին, բացի այդ, Սիրիայի Կարմիր Մահիկի կազմակերպությունը տարբեր տեսակի մթերքներ է բաժանել բնակիչներին: «Տրամադրված գումարներով ջրի ամբարներ են գնել, որոնք գողացվել էին, նաև բույսերը դեղելու պոմպ են գնել, որը բնակիչները միմյանց փոխանցելով կօգտագործեն»,- նշեց Մանճիկյանը՝ հավելելով, որ սիրիական իշխանությունները մինչև ձմեռ բույսերը դեղելու համար նախատեսված տրակտորներ է տրամադրել:
Կարո Մանճիկյանը նաև տեղեկացրեց, որ մոտակա ժամանակներում քեսաբցիներին կտրամադրվեն մյուս օժանդակությունները:
Քեսաբը սիրիական բանակի կողմից ազատագրվել է հունիսի 15-ին, և բնակչության մեծ մասն արդեն վերադարձել է այնտեղ: Քեսաբի բոլոր հաստատությունները, տները և բնակարաններն առանց բացառության վնասներ են կրել: Որոշ տներ անբնակելի են, մի մասը հրկիզված, թալանված և կողպտված են, որոշ տներ էլ փոքր վնասներ են կրել:
Քեսաբի շրջանի վրահարձակումնսկսվելէրմարտի 21-ին` Թուրքիայիսահմանիութ կետերից:Հարձակումնիրականացրելէին «ՋաբհաանՆուսրա»և «ՋեյշալԻսլամ» խմբավորումները` Թուրքիայի կառավարության անմիջական աջակցությամբ:

В Кесабе жизнь постепенно улучшается
В сирийском поселке Кесаб жизнь постепенно улучшается, инфраструктуры действуют все лучше, однако есть еще много дел. Об этом в беседе с Арменпресс сказал кесабский армянин Каро Манчикян, добавив, что предоставленная Кесабу гуманитарная помощь по очереди раздается жителям.
По его словам, уже 2 раза кесабцы получили финансовую помощь, кроме этого, сирийская организация Красного Полумесяца раздала жителям продовольствие.
“На предоставленные деньги были куплены водохранилища, которые ранее были украдены, также был куплен аппарат для опрыскивания химикатов на растения, который жители будут использовать, передавая друг другу”, - отметил Манчикян, добавив, что сирийское правительство предоставило также для использования до зимы тракторы.
Он также сообщил, что в ближайшее время кесабцам будет предоставлена и другая помощь.
Вернувшиеся после освобождения Кесаба 15 июня в свой поселок армяне оказались в тяжелой ситуации. Все дома в поселке были разграблены. Из некоторых домов была выведена вся техника, кухонная утварь. Есть также сгоревшие и разрушенные в результате взрыва снарядов дома, где больше невозможно жить.