Մոսկվայի քաղաքային դատարանը չի երկարացրել հայ վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի կալանքի ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի քաղաքային դատարանի նախագահությունը հունիսի 20-ին չեղյալ է հայտարարել Պոդոլսկի մերձակայքում երթուղային ավտոբուսի հետ բախված ԿամԱԶ-ի վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի կալանքը երկարացնելու մասին որոշումը: Վթարի հետեւանքով զոհվել Էր 18 մարդ: Նախագահությունը խախտումներ է բացահայտել Տրոիցկի դատարանի դատավոր Ելենա Ստաշինայի՝ 2013 թվականի դեկտեմբերի 13-ի որոշման մեջ եւ նյութերն ուղարկել Է նոր քննության, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Հրաչյա Հարությունյանի նկատմամբ գործն արդեն բովանդակային քննության փուլում Է: 2013 թվականի դեկտեմբերի որոշումից հետո նրան կալանքի տակ պահելու ժամկետը քանիցս երկարացվել է:
Հարությունյանի նկատմամբ դատավարությունն ընթանում Է Մոսկվայի Տրոիցկի դատարանում: Գործի նյութերը կազմում են 10 հատոր, ներառյալ անցկացված ավելի քան 70 փորձաքննությունները: Տուժած Է ճանաչվել 47 մարդ:
Վթարը տեղի Է ունեցել անցյալ տարվա հուլիսի 13-ին Մոսկվայի Տրոիցկի վարչական օկրուգում՝ Պոդոլսկի մատույցներում:

Мосгорсуд не продлил арест водителю КамАЗа, столкнувшегося с автобусом под Подольском
Президиум Мосгорсуда 20 июня отменил решение о продлении ареста Грачье Арутюняну - водителю КамАЗа, столкнувшегося с рейсовым автобусом под Подольском, в результате чего погибли 18 человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Президиум нашел нарушения в постановлении судьи Тверского суда Елены Сташиной от 13 декабря 2013 года и отправил материалы на новое рассмотрение.
Дело в отношении Арутюняна уже находится на стадии рассмотрения по существу.
После решения от декабря 2013 года емунеоднократно продлевалсясрок содержания под стражей.
Судебный процесс в отношении Арутюняна проходит в Троицком суде Москвы.Материалы дела составляют 10 томов включая более 70 проведенных экспертиз. Потерпевшими признаны 47 человек.
Авария произошла 13 июля прошлого года в Троицком административном округе Москвы на подъезде к Подольску.