Իրաքի Մոսուլ քաղաքից 65 հայ ընտանիքներ են հեռացել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքյան Մոսուլ քաղաքի 65 հայ ընտանիքներ հեռացել են այնտեղից: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ լիբանանյան «Ազդակ» օրաթերթի խմբագրությունից: Աղբյուրի տեղեկացմամբ` Իրաքի Ազգային իշխանության պատասխանատուներից Պարույր Հակոբյանը նշել է, որ հակակառավարական ուժերը գրավել են Մոսուլ քաղաքը, և ազգաբնակչությունն, այդ թվում` 65 հայ ընտանիքներ և ծխատեր քահանան, հեռացել են շրջանից: Պարույր Հակոբյանը հավաստիացրել է, որ մարդկային կորուստներ չեն արձանագրվել:
Իրաքի վարչապետ Նուրի ալ Մալիքին հունիսի 10-ին կոչ է արել խորհրդարանին երկրում արտակարգ դրություն հայտարարել: Պատճառը ԴԱԻՇ խմբավորման կողմից Մոսուլ քաղաքի գրավումն է: Վարչապետ ալ Մալիքին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ կարևոր է հարևան երկրների սահմանների հսկողությունը՝ ավելացնելով, որ անհրաժեշտ է ՄԱԿ-ի աջակցությունն Իրաքին: Վարչապետը նաև կոչ է արել Իրաքի խորհրդարանին և նախարարություններին զբաղվել իրենց բնակավայրերից հեռացած ընտանիքները բնակության նոր վայրերով ապահովելու հարցերով:

65 армянских семей покинули иракский город Мосул
Проживающие в иракском городе Мосул 65 армянских семей покинули этот город. Об этом сообщили Арменпресс в редакции газеты «Аздак». По сообщению источника, один из руководителей Национальных властей Ирака Паруйр Акопян отметил, что антиправительственные силы захватили Мосул, и население города, в том числе 65 армянских семей вместе с армянским священником покинули этот район. Акопян заверил, что человеческих потерь среди армян не было.
Напомним, что правительство Ирака 10 июня потребовало отпарламента ввести режим чрезвычайного положения повсей стране всвязи ссобытиями всеверной провинции Найнава, где экстремисты захватили второй повеличине вИраке город Мосул.
Как заявил вБагдаде премьер-министр Ирака Нури аль-Малики, экстренные меры попротиводействию терроризму должны включать: объявление парламентом чрезвычайного положения, мобилизацию всех народных ифинансовых ресурсов, помощь международного сообщества (ООН, ЛАГ, ЕС) исоседних стран.
Во вторник экстремисты изсвязанной с "Аль-Каидой" группировки "Исламское государство вИраке иЛеванте" врезультате боев захватило контроль надвторым повеличине вИраке городом Мосул, расположенном всеверной провинции Найнова. Военные были вынуждены оставить город, его спешно покидают жители. Боевики захватили, втом числе, военную базу, аэропорт итюрьму, выпустили насвободу более двух тысяч заключенных.