Հալեպում ևս 5 հայ է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայկական Նոր Գյուղ թաղամասում հունիսի 1-3-ը հրետակոծման հետևանքով հայեր են վիրավորվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հալեպի լրատվական գրասենյակից: Վիրավորների անուններն են՝ Մարիա Խաչերյան-Չիլինկիրյան, Լևոն Չերչյան, Թալի Մինասյան, Անի Մահսերջյան և Հովսեփ Դեմիրճյան: Բարեբախտաբար, նրանց վիճակը մտահոգիչ չէ:
Այսօր՝ հունիսի 5-ին, Նոր Գյուղ 2 հրթիռ է ընկել, որոնք բարեբախտաբար, չեն պայթել:
Հունիսի առաջին օրերից սկսած՝ Հալեպում և, մասնավորապես, հայկական Նոր Գյուղ թաղամասում իրավիճակը կտրուկ վատացել է: Ահաբեկիչ խմբավորումները, որոնց կարևոր մասը թուրք կամ թուրքամետ արմատական ահաբեկչական խմբերն են, տարբեր տեսակի կործանարար հրթիռներ և հրասանդներ են տեղացել: Հայկական Նոր գյուղ թաղամասում ընկած հրթիռները, մարդկային վնասներից բացի, նյութական սարսափելի վնասներ են պատճառել: Նոր Գյուղում մեծաթիվ բնակարաններ բոլորովին անբնակելի են դարձել, իսկ հարյուրավոր բնակարաններ նորոգելու կարիք ունեն: Երբեմնի հայաշատ Նոր Գյուղ թաղամասն այսօր աղետի շրջան է, ամայացած ու ավերակ:
Կոչ է ուղղվել համայն հայությանը՝ բոլոր միջոցներով սատար կանգնելու ի նպաստ անմարդկային հրթիռաձգության կասեցման՝ հանուն աղետահար ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության ապահովման:
ՀՀԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր մեկնաբանել է վերջին օրերին Հալեպում ստեղծված իրավիճակը: Նահայտարարել է. «Խստորեն դատապարտում ենք վերջին օրերին Հալեպ քաղաքի, հայաբնակ Նոր Գյուղ թաղամասի ռմբակոծությունները, որոնք մարդկային զոհերի և ավերածությունների պատճառ են դարձել։
Համոզված ենք, որ սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման առաջընթացի գլխավոր նախապայմանը բռնությունների անհապապաղ դադարեցումն է»։

В Алеппо ранено пять армян
В результате обстрела армянского квартала Ждейде в сирийском Алеппо 1-3 июня были ранены армяне. Как сообщили Арменпресс в информационном офисе Алеппо, были ранены Мария Хачерян-Чилинкарян, Левон Черчян, Тали Минасян, Ани Махсерджян и Овсеп Демирчян. К счастью, их жизни ничего не грозит.
5 июня на квартал Ждейде упало два снаряда, которые, к счастью, не взорвались.
С первых дней июня ситуация в Алеппо, в частности, в армянском квартале Ждейде резко ухудшилась. Со стороны террористических групп, в основном турецких или протурецки настроенных боевиков, город постоянно подвергается обстрелам и бомбежкам, от которых больше всего страдает мирное население.
Кроме человеческих жертв, регистрируется и значительный материальный ущерб. Многие жилые здания разрушены до основания, другие стали непригодны для жилья. Сотни армянских семей были вынуждены покинуть свои дома, некоторые из них нашли пристанище в более безопасной Латакии, другие у своих родственников в Алеппо, а самые беспомощные коротают свои дни и ночи в подвале церкви Сурб Григора Лусаворича.
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян прокомментировал ситуацию в Алеппо в последние дни. Балаян заявил: «Строго осуждаем произошедший в последние дни обстрел снарядами в городе Алеппо, взрывы в квартале Ждейде, которые стали причиной многочисленных человеческих жертв и разрушений.
Уверены, что главным предусловием прогресса в разрешении сирийского кризиса является немедленное прекращение насилия».