ՀՀ վարչապետը կառավարության նոր ծրագրով 5 տոկոս տնտեսական աճ է խոստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 2014-2017թթ. տարեկան նվազագույնը 5 տոկոս տնտեսական աճ կապահովի: Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ նման համոզվածություն հայտնեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ պատասխանելով ՕԵԿ խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանի հարցին: «Նախորդ կառավարությունն իր ծրագրում 5-7 տոկոս տնտեսական աճ էր ներկայացրել, ես որոշել եմ ավելի հստակ լինել և ներկայացրել ենք 5 տոկոս տնտեսական աճ, որը վստահ եմ, կարող ենք ապահովել, եթե կարողանանք աշխատանքի հավասար պայմաններ ապահովել բոլորի համար, եթե կարողանանք իրականացնել այն քայլերը, որոնք ուղղված են ստվերից բոլորին դուրս բերելուն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Աբրահամյանը:
Նա ընդգծեց, որ 5 տոկոս տնտեսական աճը չի կարող լուրջ ազդեցություն ունենալ ժողովրդի սոցիալական վիճակի վրա, սակայն կառավարությունն ամեն ինչ անելու է այդ նվազագույնն ապահովելու և հետագայում այն ավելացնելու համար: Վարչապետը նշեց, որ տնտեսական ավելի շատ աճ է պետք, քան 5 տոկոսն է, սակայն այդ շատին հասնելու համար հարկավոր է քայլ առ քայլ առաջ գնալ:

Премьер-министр Армении обещает обеспечить 5-процентный экономический рост
Армения в 2014-2017 году обеспечит, как минимум, 5%- процентный экономический рост. Об этом заявил в Национальном Собрании Армении премьер-министр Овик Абрамян, отвечая во время обсуждения в парламенте программы правительства на вопрос секретаря фракции «Оринац еркир» Мгера Шахгелдяна. «Предыдущее правительство представило в своей программе 5-7- процентный экономический рост, я решил быть более точным и представил показатель в 5%, поскольку уверен, что мы сможем это обеспечить. Если нам удастся обеспечить равные условия деятельности для всех, если мы сможем предпринять те шаги, которые призваны вывести всех из тени…», - сказал премьер.
Овик Абрамян подчеркнул, что 5- процентный экономический рост не может серьезно сказаться на социальном положении народа, однако, правительство сделает все, чтобы обеспечить этот минимум, а в дальнейшем его увеличить. Премьер отметил, что необходим более высокий, чем 5%-ный экономический рост, однако, к этому большему следует продвигаться шаг за шагом.