Արտադրողներին մտահոգում է ՄՄ-ին ՀՀ անդամակցության դեպքում դեղերի ինքնարժեքի հնարավոր աճը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության ճանապարհին ՀՀ դեղարտադրողներին հուզող հարցը ոլորտի ստանդարտացման օրենսդրության և մաքսային դրույքաչափերի ներդաշնակեցումն է։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայաստանի Դեղ արտադրողների և ներմուծողների միության գործադիր տնօրեն Սամվել Զաքարյանը՝ հավելելով, որ ՄՄ-ում ներկայումս գոյություն ունեցող նորմատիվ դաշտի կիրառման դեպքում հայրենական դեղարտադրանքի ինքնարժեքը ավելի բարձր կլինի, քան ՄՄ-ում է։
Նրա դիտարկմամբ՝ դեղերի ոլորտում ՄՄ-ի (անդամակցում են Բելառուսը, Ղազախստանը, Ռուսաստանը) և ՀՀ-ի օրենսդրական դաշտի հիմնական տարբերությունն այն է, որ Հայաստանում ներդրվել է դեղերի ՊԱԳ (Պատշաճ արտադրական գործունեության-Good Manufacturing Practice) եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանության համակարգ, իսկ ՄՄ-ում համակարգը հիմնված է ՌԴ պետական ստանդարտների (ԳՕՍՏ) կիրառման վրա, որոնք միջազգային չափանիշներին համապատասխանության որոշման համար չեն կիրառվում։ «Եվրոպական ՊԱԳ հավաստագրման ժամանակ հաշվի է առնվում նաև հումքի ՊԱԳ հավաստագրումը։ Այսինքն՝ այն հումքը, որից պատրաստվում են Հայաստանում արտադրվող դեղամիջոցները, գնվում են կամ եվրոպական, կամ էլ՝ այն երկրների արտադրողներից, որոնք ունեն ՊԱԳ հավաստագրեր, այն դեպքում, երբ ՄՄ-ում օրենդրական նման պահանջ չկա»,- պարզաբանեց Զաքարյանը։ Եվ եթե Հայաստանը ՄՄ-ին անդամակցի, իսկ դեղերի ոլորտում Միությունում կիրառվող ստանդարտացման օրենսդրությունը չներդաշնակեցվի, ապա, ըստ ԴԱՆ Միության ղեկավարի, մեր երկրում արտադրվող դեղերի ինքնարժեքն ավելի բարձր կլինի, քան ՄՄ երկրների արտադրած նույնատիպ դեղերինը, և դա կթուլացնի հայկական դեղարտադրողների մրցունակությունը գնի առումով, ինչն իր հերթին կարող է դառնալ արտադրության ծավալների նվազեցման պատճառ։ Մյուս կողմից, ՊԱԳ ստանդարտին չհամապատասխանող արտադրանքով Հայաստանը չի կարող մտնել Եվրամիության և այլ տարածաշրջանների՝ ՊԱԳ հավաստագիր պահանջող երկրների շուկաներ, իսկ այդպիսիք աշխարհում գերակշռող մեծամասնություն են։
Անդրադառնալով մաքսային խնդիրներին, Զաքարյանը նշեց, որ դեղերի արտադրության 20-ից ավելի հումքատեսակների գծով Հայաստանը ներմուծման մաքսատուրք չի գանձում, իսկ Մաքսային միություն ներմուծման դեպքում դրանց նկատմամբ կիրառվում է մաքսատուրքի 10 տոկոս դրույքաչափ։
Նա տեղեկացրեց, որ ԴԱՆ Միությունը ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությանն է ներկայացրել իր համապատասխան առաջարկները, որոնք պետք է որ հաշվի առնվեն Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հետ կապված բանակցությունների ժամանակ։

Отечественных производителей волнует возможный рост себестоимости фармацевтических препаратов в случае вступления в ТС
В вопросе присоединения Армении к Таможенному союзу (TС) для местных производителей фармацевтической продукции особую важность приобретает стандартизация законодательства этой сферы и гармонизация таможенных пошлин. Об этом в беседе с Арменпресс сказал исполнительный директор Союза производителей и импортеров лекарственных препаратов Самвел Закарян, добавив, что в случае применения нормативного поля, действующего сейчас в ТС, себестоимость отечественной фармацевтической продукции будет выше, чем в ТС.
По его словам, основное различие между законодательными полями ТС (Беларусь, Казахстан, Россия) и РА состоит в том, что в Армении уже внедрена система соответствия европейским стандартам НПД (Надлежащая производственная деятельность - Good Manufacturing Practice), а система, действующая в ТС, основана на применении госстандартов РФ (ГОСТ).
«В случае перехода на европейскую систему соответствия, учитывается и соответствие сырья стандартам Good Manufacturing Practice. Т.е. сырье, на основе которого производятся лекарства в Армении, закупается у европейских производителей, или в странах, где также действует стандарт Good Manufacturing Practice, в ТС подобного требования нет. Если европейские стандарты и ТС не будут гармонизированы, то себестоимость отечественных препаратов будет выше, чем их аналогов в странах ТС, и это снизит конкурентоспособность армянской продукции, а также может привести к снижению объемов производства. С другой стороны, не обеспечив соответствие своих препаратов стандартам Good Manufacturing Practice, Армении не может экспортировать свою продукцию в страны ЕС и на другие рынки, требующие сертификата соответствия НПД.
Коснувшись таможенных вопросов, Закарян отметил, что при импорте более 20 видов сырья для фармацевтической промышленности Армения таможенную пошлину не взимает, а в случае импорта ТС в отношении их может применяться 10-процентная таможенная пошлина.
Он также сообщил, что Союз производителей и импортеров отечественных фармацевтических препаратов представил в Министерство экономики соответствующие предложения, которые должны быть учтены в ходе переговоров, связанных с членством Армении в Таможенном союзе.