Հրանուշ Հակոբյանը ԿԽՄԿ-ից ակնկալում է աջակցություն Վաքըֆից քեսաբահայերի տեղափոխման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանի հրավերով ապրիլի 18-ին նախարարությունում էր Կարմիր Խաչի Միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Սարա Էպրեխտը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում Հրանուշ Հակոբյանը Ս. Էպրեխտին է ներկայացրել Քեսաբի հայության շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Նա ընդգծել է, որ 38 ծեր ու անկարող մարդիկ, ովքեր ի վիճակի չեղան փախչելու, պատանդ են վերցվել: Նրանցից 22-ը այս պահին գտնվում է Թուրքիայի միակ հայկական Վաքըֆ գյուղում:
Հակոբյանը նշել է, որ ըստ հավաստի տեղեկությունների՝ նրանք խնդրում են իրենց տեղափոխել Թուրքիայից, որպեսզի միանան իրենց հարազատներին:
Հրանուշ Հակոբյանը ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարին խնդրել է, օգտագործելով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մանդատը, ձեռնարկել միջոցներ՝ Վաքըֆում ապաստանած հայերի տեղափոխումը կազմակերպելու համար:
Ս. Էպրեխտը շնորհակալություն է հայտնել նախարարի պաշտոնակատարին` իրավիճակին ծանոթացնելու համար և պատրաստակամություն է դրսևորել խնդրո առարկայի մասին անմիջապես տեղեկացնել իր ղեկավարությանը՝ հույս հայտնելով, որ խնդրանքն անարձագանք չի մնա:

Hranush Hakobyan expects support from RCIC to move Kessab-Armenians from Vaqif
YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. By the invitation of the acting Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan, the Head of the Armenian delegation of the Red Cross International Committee Sarah Epprecht was in the Ministry on April 18.
The Department of Mass Media and Public Relations of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia informed Armenpress that at the course of the meeting Hranush Hakobyan introduced Sarah Epprechtthe situation created around Kessab-Armenians. She underscored that 38 elderly and disabled people who were unable to escape, were taken hostage. 22 of them are in the sole Armenian Vaqifvillage in Turkey.
Hranush Hakobyan noted that according to reliable information they ask to move them from Turkey to join their relatives.