Հրաչյա Հարությունյանի կալանքը երկարացվել է մինչև 2014 թվականի հոկտեմբերի 3-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Մոսկվայի Տրոիցկի շրջանի դատարանում այսօրտեղի է ունեցել Հրաչյա Հարությունյանի գործով դատքաննության նախնական փուլի լսումները: Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը Հայաստանի Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանին հրատապ կարգով ներկայացրել է նիստի մանրամասները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, նիստի արդյունքում պարզ է դարձել, որ Հրաչյա Հարությունունյանի կալանքը երկարացվել է մինչև 2014 թվականի հոկտեմբերի 3-ը: Նախաքննության մարմնի կողմից ներկայացված տուժած անձանց ցուցակից, որպես «սխալ ընդգրկվածների», հանվել են տուժող ճանաչված այն անձանց անունները, ովքեր ստացել են միջին ծանրության մարմնական վնասվածքներ:
Դատարանը նշել է, որ նախաքննության մարմնի կողմից ներկայացված որոշ ապացույցներ, այդ թվում` Հրաչյա Հարությունյանի կողմից միտումնավոր կեղծված փաստաթուղթ ներկայացնելը, կարող են հանվել քրեական գործից: Գործի ըստ էության լսումների վերաբերյալ դատը նշանակվել է ապրիլի 17-ին:
Հրաչյա Հարությունյանի վարած բեռնատարը 2013 թվականի հուլիսի 13-ին բախվել էր Պոդոլսկից Կուրիլովո ուղևորվող 64 ուղևոր տեղափոխող ավտոբուսին: Պատահարի հետևանքով զոհվեց 18 մարդ, տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստացան 40-ը:

Срок заключения под стражу Грачья Арутюняна продлен до 3 октяября 2014 года
В суде Троицком суде Москвы 11 апреля состоялось предварительное слушание по делу Грачья Арутюняна. Адвокат Арутюняна Рубен Маркарьян направил письмо омбудсмену Армении Карену Андреасяну, в котором представил подробности заседания.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Офиса омбудсмена Армении, в результате заседания стало известно, что срок заключения под стражу Арутюняна продлили до 3 октября 2014 года. Из представленного следственным органом списка пострадавших лиц сняты имена признанных пострадавшими тех лиц, которые получили физические травмы средней тяжести.
Суд отметил, что представленные органом предварительного следствия некоторые доказательства, в том числе и обвинение в намеренном использовании Арутюняном подложного документа, могут быть исключены из уголовного дела. Слушания по существу суд назначил на 17 апреля.
Напомним, 13 июля 2013 года на трассе под Подольском около села Ознобишино грузовик, груженый щебнем, врезался в рейсовый автобус. За рулем находился гражданин Армении Грачья Арутюнян. В результате ДТП 18 человек погибли, более 40 получили ранения.