Հայաստանում պրոբացիոն ծառայության ներդրման համար կպահանջվի 3-4 տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային զարգացումը ցույց է տալիս, որ դասական պատժողական քաղաքականությունն արդյունավետ չէ և այդ առումով անհրաժեշտ է առավել ճկուն քաղաքականություն մշակել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արամ Օրբելյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանում պրոբացիոն ծառայության ներդրմանն ուղղված ջանքերին: «Երբ մարդուն տանում են բանտ, օրինակ՝ 10 տարով, կամ տուգանում են 200 հազար դրամով, որոշ դեպքերում արդյունավետ չի լինում, ուստի այստեղ անհրաժեշտություն է առաջանում ավելի ճկուն պատժողական քաղաքականություն ունենալ, քանզի այդ 10 տարվա և 200 հազար դրամ տուգանքի միջև հսկայական տարածություն կա, որտեղ կարելի է այլ՝ ավելի արդյունավետ պատժատեսակներ կիրառել: Օրինակ, դա կարող է լինել տնային կալանքը կամ հասարակական աշխատանքը, որի արդյունքում կթուլանա բանտերի ծանրաբեռնվածությունը, ինչպես նաև նյութական առումով ավելի արդյունավետ կլինի նման պատժատեսակների կիրառումը»,- ասաց Օրբելյանը:
Օրբելյանի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է ամեն ինչ անի պրոբացիոն ծառայության ներդրման համար՝ վերը նշված խնդիրներին արդյունավետ լուծում տալու համար: «Պատմության ընթացքում պատժողական քաղաքականությունն անընդհատ զարգացել է, և հիմա հասել ենք ինչ-որ մի փուլի, որտեղ անհրաժեշտ է ևս մեկ անգամ վերափոխել։ Սա հնարավորություն կտա և՛ ֆինանսապես, և՛ պատժի քաղաքականության տեսակետից, և՛ որպես հավելյալ արդյունք գերծանրաբեռբվածության տեսակետից, ունենալ առավել արդյունավետ համակարգ»,-ասաց Օրբելյանը։
Կառավարությունն արդեն շրջանառության մեջ է դրել օրենսդրական բավականին լայն փաթեթ, որի քննարկումն ու ընդունումը բավականին ծավալուն աշխատանք է պահանջում: Փոխնախարարի խոսքով՝ պրոբացիոն ծառայությունը Հայաստանում վերջնականապես ներդնելու համար նախնական կանխատեսումներով 3-4 տարի կպահանջվի, քանզի պետք է քննարկել բոլոր հավանական խնդիրները, տալ դրանց լուծման ուղիները, համագործակցել միջազգային փորձագետների հետ:

На внедрение пробационной службы в Армении потребуется 3-4 года
Как показывает международная практика, классическая пенитенциарная система неэффективна и в этом плане возникает необходимость разработать более гибкую политику в этой сфере. Об этом в беседе с Арменпресс сказал и.о.замминистра юстиции РА Арам Орбелян, коснувшись шагов по внедрению пробационной службы в Армении. «Когда человека осуждают на тюремное заключение, скажем на 10 лет, или накладывают на него штраф в 200 тысяч драмов, в определенных случаях это бывает неэффективно. Необходимость выбора более эффективной политики обусловлена тем, что между сроком наказания в 10 лет и штрафом в 200 тысяч драмов – огромная разница, целесообразнее применять более адекватные меры наказания. К примеру, этот может быть домашний арест или общественные работы, в результате разгрузятся пенитенциарные учреждения, подобные виды наказания однозначно более эффективны и в материальном плане», - сказал Орбелян.
По мнению и.о.замминистра юстиции, Армения должна сделать все для внедрения пробационной службы. «За всю историю человечества политика наказания все время развивалась и сейчас мы достигли какого-то этапа, на котором необходимо еще раз реформировать эту систему. Это даст возможность и в финансовом плане и с точки зрения политики наказания получить более эффективную пенитенциарную систему, а в качестве дополнительного результата – разгрузить тюрьмы.
В правительстве уже введен в обращение широкий законодательный пакет, обсуждение и принятие которого требует довольно масштабной работы. По словам Орбеляна, для полноценного внедрения пробационной службы в Армении, по примерным расчетам, потребуется 3-4 года, поскольку необходимо обсудить всевозможные вопросы и найти их решения, сотрудничая с международными экспертами.
Пробационная служба и стратегия применения альтернативного наказания
позволят разгрузить исправительные учреждения нашей республики и назначать адекватные наказания за нарушения, не представляющие серьезной опасности для общества. Пробационная служба создается при поддержке ЕС в рамках стратегической программы судебно-правовых реформ в Армении на 2012-2016 годы и будет действовать под ведомством Министерства юстиции.