Պարտադիր կուտակային վճարները պետք է կատարվեն մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը. Արդարադատության փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաձայն ՀՀ սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշման եզրափակիչ մասի 7-րդ կետի՝ իրավական անվտանգությունը չխթարելու նկատառումներով պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին օրենքի հակասահմանադրական ճանաչված բոլոր իրավադրույթների ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ է սահմանվել սույն թվականի սեպտեմբերի 30-ը, ինչը նշանակում է, որ այդ դրույթները մինչ այդ, ժամանակավորապես պահպանում են իրավական ուժը՝ այսինքն գործում են:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում պարզաբանեց ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Եղիշե Կիրակոսյանը:
Միաժամանակ, նրա խոսքով, ՍԴ որոշմամբ սահմանված վերահաշվարկման պահանջը վերաբերում է մինչև սեպտեմբերի 30-ը կատարված և կատարվելիք կուտակային վճարներին:«Երկրորդ, համաձայն Սահմանադրական դատարանի օրենքի 68-րդ հոդվածի՝ հնարավոր է միայն երեք դեպք, երբ ՍԴ-ն կարող է իր որոշմանը տալ հետադարձ ուժ՝ քրեական, վարչական պատասխանատվության վերաբերյալ օրենսգքրերի դրույթների հակասահմանադրականության հարցի դեպքում, կամ երբ ՍԴ-ն իր որոշմանը տալիս է հետադարձ ուժ: Տվյալ պարագայում, ՍԴ-ն ոչ միայն նման քայլի չի դիմել, այսինքն` հետադարձ ուժ չի հաղորդել այս որոշմանը, այլև անվավեր ճանաչված նորմատիվ ակտի համապատասխան դրույթների՝ ուժը կորցնելու ժամկետը հետաձգել է մինչև սեպտեմբերի 30-ը, ինչը սույն օրենքի նշված հոդվածի՝ այսինքն 68-րդ հոդվածի 15-րդ մասի համաձայն՝ նշանակում է, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը վիճարկվող դրույթները համարվում են սահմանադրությանը համապատասխանող»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Ըստ նրա՝ ՍԴ-ի որոշումից միանշանակ հետևում է, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ն ամբողջությամբ շարունակում է գործել օրենքի 5-րդ հոդվածը, ինչը նշանակում է, որ այդ ժամանակահատվածում պարտադիր կուտակային բաղադրիչին պարտադիր կարգով մասնակցում են 1974 թվականի հունվարի 1-ին և և դրանից հետո ծնված վարձու աշխատողները, նոտարները, անհատ ձեռնակատարերը: Բացի այդ, Կիրակոսյանի դիտարկմամբ, համաձայն օրենքի 7-րդ հոդվածի առաջին մասի՝ նրանք պարտավոր են կատարել համապատասխան ամսական կուտակային վճար և այդ պահանջը նույնպես գործում է մինչ սեպտեմբերի 30-ը:
«Չորրորդ, մինչև սեպտեմբերի 30-ն ամբողջությամբ գործում է նաև օրենքի 76-րդ հոդվածը: Այսպիսով, այս հստակության հետ կապված, կարծում ենք, որ մտացածին և այդքան էլ տեղին չեն իրարամերժ մոտեցումները, կարծում ենք սա կողմնորոշիչ կլինի կառավարության համար՝ միասնական հստակ դիրքորոշում ունենալու ՍԴ որոշման բովանդակության վերաբերյալ»,- նշեց ՀՀ արդարադատության փոխնախարարը:
Իր հերթին, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնակատար Արտեմ Ասատրյանը հայտարարեց, որ Վարչապետի որոշմամբ` ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որն սկսել է իր աշխատանքները: Մինչ մայիսի 15-ն աշխատանքային խումբը կառավարությանը պետք է ներկայացնի համապատասխան օրենսդրական փաթեթ: Ասատրյանը ևս մեկ անգամհրավիրեց բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ մասնակցել այդ աշխատանքներին:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը ապրիլի 2-ին հրապարակեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշումը: Որոշման համաձայն` Սահմանադրությանը հակասող ճանաչվեցին օրենքիմի շարքդրույթներ:

Обязательные накопительные выплаты должны осуществляться до 30 сентября: и.о.замминистра юстиции
Согласно 7-му пункту заключительной части решения, принятого Конституционным судом РА, в связи с соображениями правовой безопасности все правовые положения закона «О накопительных пенсиях», признанные антиконституционными, остаются в силе до 30 сентября 2014 года. Это означает, что эти положения до установленного срока сохраняют правовую силу. Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании правительства заявил и.о.замминистра юстиции Егише Киракосян.
По его словам, предусмотренное решением КС требование о перерасчете пенсионных выплат, касается уже осуществленных и предстоящих выплат до 30 сентября.
«Во-вторых согласно 68-й статье закона о КС, возможны только три случая, когда КС может придать обратную силу своему решению: в случае антиконституционности положений кодексов об уголовной, административной ответственности, или когда КС вынесет противоположное решение. В данном случае, КС подобных шагов не предпринимал, т.е, не только не придал обратную силу решению, но и продлил срок действия соответствующих пунктов признанного недействительным нормативного акта до 30 сентября, что, в соответствии с 15-й частью 68-й статьи означает, что оспариваемые положения до 30 сентября считаются соответствующими Конституции», - сказал и.о.замминистра.
По словам Киракосяна, из решения КС однозначно следует, что до 30 сентября полностью продолжает действовать 5-я статья закона об обязательной накопительной составляющей пенсий для тех, кто родился после 1 января 1974 года. Согласно 7-й статье закона «О накопительной пенсии», эти граждане обязаны делать соответствующие ежемесячные выплаты, и это требование также действует до 30 сентября.
«В-четвертых, до 30 сентября полностью действует и 76-я статья этого закона. Думаю, это станет ориентиром для единой четкой позиции правительства относительно содержания решения КС», - отметил и.о.замминистра юстиции РА.
И.о.замминистра труда и по социальным вопросам Артем Асатрян объявил, что решением премьера создана рабочая группа, которая до 15 мая должна представить правительству соответствующий законодательный пакет.