Հրայր Թովմասյանը պարզաբանել է, թե ինչպես կարող է Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված նորմը շարունակել գործել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը պարզաբանել է, թե, օրենսդրության համաձայն, ինչպես կարող են հակասահմանադրական ճանաչված նորմերը շարունակել գործել որոշ ժամանակ ևս: Հակասահմանադրական ճանաչված նորմերի գործելու ժամկետի երկարաձգումը նպատակ ունի խուսափել այն չեղյալ հայտարարելու հնարավոր ծանր հետևանքներից, ինչը իրավունքի տեսության մեջ կոչվում է «հակասահմանադրականության հանդուրժում»:
Ապրիլի 3-ին հրավիրած ասուլիսում նախարար Հրայր Թովմասյանը հիշեցրեց, որ հակասահմանադրական ճանաչված դրույթների ուժը կորցնելու մի քանի ռեժիմ է գործում Հայաստանում: Առաջին դեպքում հակասահմանադրական նորմերը ուժը կորցնում են ՍԴ որոշումից հետո, մեկ այլ դեպքում` նման օրենքի ընդունման պահին:
Նախարարը մեջբերեց հակասահմանադրական ճանաչված օրենքի ուժը կորցնելու ավելի ուշ ժամկետ սահմանելու օրենսդրական ձևակերպումը, համաձայն որի, եթե վիճարկվող նորմատիվ իրավական ակտի հակասահմանադրական ճանաչելը հանրության և պետության համար կառաջացնի ծանր հետևանքներ և կխաթարվի իրավական անվտանգությունը, ապա ՍԴ-ն կարող է տվյալ ակտը ճանաչել Սահմանադրությանը հակասող և իր որոշման մեջ հետաձգել այդ ակտի իրավաբանական ուժը կորցնելը:
«Այդ դեպքում մինչև ակտի իրավաբանական ուժը կորցնելը ակտը համարվում է սահմանադրությանը համապատասխանող»,- «Արմենպրես»-ի հաղորմամբ, մեջբերեց Թովմասյանը՝ պարզաբանելով, որ սահմանադրական իրավունքի տեսության մեջ գոյություն ունի «հակասահմանադրականության հանդուրժում» եզրույթը՝ ավելի մեծ վտանգից խուսափելու համար: Թովմասյանը հստակեցրեց, որ ՍԴ կողմից հակասահմանադրական ճանաչված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի դրույթները պահպանում են իրենց իրավաբանական ուժը մինչև սեպտեմբերի 30-ը:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ապրիլի 2-ին հրապարակեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշումը:Որոշման համաձայն`Սահմանադրությանը հակասող ճանաչվեցին օրենքի մի շարք դրույթներ: «Հաշվի առնելով, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, մասնավորապես՝ սույն որոշման եզրափակիչ մասի 1-5 կետերով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավադրույթները համակարգային առումով փոխկապակցված են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ 50 օրենքներով եւ ութ տասնյակից ավելի այլ նորմատիվ իրավական ակտերով նախատեսված իրավակարգավորումների հետ, որոնց շատ դրույթներ սույն որոշման հիման վրա օրենքով սահմանված կարգով ենթակա են վերանայման, ինչպես նաեւ նկատի ունենալով օրենքի պահանջը՝ համակարգային առումով իրավական անվտանգությունը չխաթարելու վերաբերյալ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 102-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Սահմանադրական դատարանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 68-րդ հոդվածի 15-րդ մասի հիման վրա սույն որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավանորմերի ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ սահմանել 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ իրենց իրավասության շրջանակներում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի եւ դրա հետ համակարգային առումով փոխկապակցված այլ օրենքների ու նորմատիվ իրավական ակտերի իրավակարգավորումները համապատասխանեցնելու սույն որոշման պահանջներին»,- նշված է որոշման 7-րդ կետում:

Положения, противоречащие Конституции, продолжат действовать: министр юстиции Армении
Министр юстиции Армении Грайр Товмасян разъяснил, каким образом, согласно законодательству, нормы, признанные антиконституционными, в течение определенного времени продолжат действовать. Продление срока действия этих антиконституционных норм преследует целью избежать возможных тяжелых последствий в случае объявлении их утратившими силу, что называется в теории права «терпимость к антиконституционности».
На пресс-конференции 3 апреля министр напомнил, что в Армении действует несколько режимов признания антиконституционных норм утратившими силу. В первом случае, антиконституционные нормы считаются утратившими силу после решения КС, в другом – с момента принятия подобного закона.
Он привел законодательную формулировку об установлении более позднего срока для признания закона утратившим силу, согласно которому, если признание оспариваемого нормативного правового акта повлечет за собой тяжелые последствия для общественности и государства, то КС может данный акт признать противоречащим Конституции и в своем решении продлить юридическую силу этого акта.
«В этом случае до того, как он утратит юридическую силу, этот акт будет считаться конституционным», - как сообщает Арменпресс, сказал Товмасян, отметив, что в теории конституционного права существует термин «терпимость к антиконституционности» для избежания большей опасности. Министр заверил, что признанные неконституционными со стороны КС положения закона РА «О накопительных пенсиях» сохраняют свою юридическую силу до 30 сентября.
Председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян 2 апреля огласил решение КС «О конституционности 5,7,8,37,38,45,49 и 86 статей закона РА «О накопительных пенсиях». Согласно этому решению, признан неконституционным ряд положений закона.
«Учитывая, что закон «О накопительных пенсиях», в частности, правовые положения, признанные, согласно 1-5 пунктам заключительной части этого решения, противоречащими Конституции, взаимосвязаны с около 50 законами РА и более чем 80 нормативными правовыми актами, многие положения которых на основании этого решения подлежат пересмотру в установленном законом порядке, а также учитывая требование закона – о ненарушении правовой безопасности в системном плане, на основании 3-тьей части 102-статьи Конституции РА и 15-части 68-ой статьи закона «О Конституционном суде» установить в качестве последнего срока действия правовых норм, признанных противоречащими Конституции, до 30 сентября
2014 года, дав возможность Национальному собранию и правительству РА в рамках своих полномочий привести в соответствие правовые формулировки закона РА «О накопительных пенсиях» и другие связанные с ним законы с требованиями указанного решения»,- отмечается в 7-ом пункте решения КС.