Վերահաշվարկը կատարված կուտակային վճարների վերադարձ չի ենթադրում. Արդարադատության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի առնչությամբ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշման մեջ նշված «վերահաշվարկը» չի նշանակում, որ փոխանցված գումարները պետք է հետ վերադարձվեն մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը: Այդ մասին ապրիլի 3-ին հրավիրած ասուլիսում նշեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը՝ պարզաբանելով ՍԴ որոշումը:Նա մեջբերեց որոշման տվյալ հատվածը. «Սույն որոշման պահանջներից բխող նոր իրավակարգավորումներից ելնելով և հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 42-րդ հոդվածի 4-րդ մասի պահանջները, վերահաշվարկման են ենթակա մինչև այդ կատարված կուտակային վճարները»:«Եթե Կառավարությունն ու Ազգային Ժողովը մինչև սեպեմբերի 30-ը որևէ բան չփոխեն, այդ դեպքում նմանատիպ խնդիր կարող է բարձրանալ»,- պարզաբանեց նախարարը՝ հավելելով, որ նոր իրավակարգավորումները, որոնց մեջ վերանալու են հակասահմանադրական տարրերը, ավելի բարենպաստ են լինելու և ունենալու են հետադարձ ուժ:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ապրիլի 2-ին հրապարակեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշումը:Որոշման համաձայն`Սահմանադրությանը հակասող ճանաչվեցին օրենքի մի շարք դրույթներ: «Հաշվի առնելով, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, մասնավորապես՝ սույն որոշման եզրափակիչ մասի 1-5 կետերով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավադրույթները համակարգային առումով փոխկապակցված են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ 50 օրենքներով եւ ութ տասնյակից ավելի այլ նորմատիվ իրավական ակտերով նախատեսված իրավակարգավորումների հետ, որոնց շատ դրույթներ սույն որոշման հիման վրա օրենքով սահմանված կարգով ենթակա են վերանայման, ինչպես նաեւ նկատի ունենալով օրենքի պահանջը՝ համակարգային առումով իրավական անվտանգությունը չխաթարելու վերաբերյալ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 102-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Սահմանադրական դատարանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 68-րդ հոդվածի 15-րդ մասի հիման վրա սույն որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավանորմերի ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ սահմանել 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ իրենց իրավասության շրջանակներում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի եւ դրա հետ համակարգային առումով փոխկապակցված այլ օրենքների ու նորմատիվ իրավական ակտերի իրավակարգավորումները համապատասխանեցնելու սույն որոշման պահանջներին»,- նշված է որոշման 7-րդ կետում:

YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS: The “recount”, mentioned in the verdict of the Constitutional Court on the law on “Funded pensions” does not mean that the transferred money should be returned by September 30. The Minister of Justice of the Republic of Armenia Hrayr Tovmasyan stated about it at the press conference on April 3, clarifying the verdict of the Constitutional Court.
He quoted the following part of the verdict: “Based on the new legal regulations, arising from the given verdict, and taking into account the provisions of the 4th part of the 42nd article of the Constitution of the Republic of Armenia, only the cumulative payments, made before that, are subjected to be recounted”.
The Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Gagik Harutyunyan announced the verdict on the case on the constitutionality of the articles 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 and 86 of the Armenia’s Law on “Funded pensions”, based on the application of the deputies of the National Assembly. The hearing was attended by nine judges of the Constitutional Court, headed by the Chairman of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan. According to the decision, several provisions of the law were considered unconstitutional. The decision has come into effect upon the publication.
The Constitutional Court of the Republic of Armenia on March 28 started the hearing of the case on the constitutionality of the articles 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 and 86 of the Armenia’s Law on “Funded pensions”, based on the application of the deputies of the National Assembly.
The National Assembly of the Republic of Armenia presented the respondent part. The representatives of the Government and the Central Bank were also invited for the hearing. The Constitutional Court authorized Artsvik Minasyan, Artak Zeyalyan and the lawyer Meri Khachatryan to act as the applicant party representatives. The respondent party involved the National Assembly deputy Hakob Hakobyan and an advisor from the Government. The session was attended by the National Assembly deputies Aghvan Vardanyan, Mikayel Melkumyan, Tigran Urikhanyan, Levon Zurabyan, as well as the representatives of the Dem.am initiative and other interested parties.