ՍԴ անդամը հաստատել է, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը կուտակային վճարումները պետք է պարտադիր կատարվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 3ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սահմանադրական դատարանի անդամ Ֆելիքս Թոխյանը նույնպես հաստատեց ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանի հայտարարությունն այն մասին, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը «Կուտակային կենսաթոշակների» մասին օրենքը գործելու է, և քաղաքացիները պարտավոր են շարունակել վճարել պարտադիր կենսաթոշակային վճարները: «Մենք Սահմանադրությանը հակասող եւ անվավեր ենք ճանաչել ութ դրույթ, որոնց համար մեզ դիմել են: Քիչ դատարաններից ենք, որը լիազորված է փոփոխել որոշման ուժի մեջ մտնելու պահը: Սահմանադրական դատարանը չի ասել, որ ընդհանրապես պարտադիր կուտակային համակարգը հակասահմանադրական է: Մենք ասել ենք, որ այս մոդելում, որը երկրի օրենքով պարտադրվում է, կան հակասահմանադրական դրույթներ»,-ասել է ՍԴ անդամը ապրիլի 2-ին «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում:
«Արմենպրես»-ն ավելի վաղ հրապարակել էր զրույցը ՀՀ Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանի հետ, ով եւս նշել էր, որ մինչև սեպտեմբերի 30-ը «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքը գործելու է. ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավական նորմերը գործելու են: Հիմնական գործընթացը, որը պետք է այժմ ակնկալել, այն է, որ ՀՀ կառավարությունը կնախապատրաստի օրենքում փոփոխությունների նախագիծ:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ապրիլի 2-ին հրապարակեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշումը:Որոշման համաձայն`Սահմանադրությանը հակասող ճանաչվեցին օրենքի մի շարք դրույթներ: « Հաշվի առնելով, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, մասնավորապես՝ սույն որոշման եզրափակիչ մասի 1-5 կետերով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավադրույթները համակարգային առումով փոխկապակցված են Հայաստանի Հանրապետության շուրջ 50 օրենքներով եւ ութ տասնյակից ավելի այլ նորմատիվ իրավական ակտերով նախատեսված իրավակարգավորումների հետ, որոնց շատ դրույթներ սույն որոշման հիման վրա օրենքով սահմանված կարգով ենթակա են վերանայման, ինչպես նաեւ նկատի ունենալով օրենքի պահանջը՝ համակարգային առումով իրավական անվտանգությունը չխաթարելու վերաբերյալ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 102-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ «Սահմանադրական դատարանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 68-րդ հոդվածի 15-րդ մասի հիման վրա սույն որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը հակասող ճանաչված իրավանորմերի ուժը կորցնելու վերջնաժամկետ սահմանել 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ իրենց իրավասության շրջանակներում «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի եւ դրա հետ համակարգային առումով փոխկապակցված այլ օրենքների ու նորմատիվ իրավական ակտերի իրավակարգավորումները համապատասխանեցնելու սույն որոշման պահանջներին»,-նշված է որոշման 7-րդ կետում:

До 30 сентября накопительные пенсионные выплаты остаются обязательными – член КС
Член Конституционного суда Армении Феликс Тохян подтвердил заявление председателя постоянной комиссии Национального Собрания Давида Арутюняна о том, что до 30 сентября закон «О накопительных пенсиях» будет действовать и что граждане должны продолжать обязательные пенсионные выплаты.
«Мы признали противоречащими Конституции 8 положений, относительно которых к нам обратились. Мы из числа тех немногих судов, которые правомочны изменить момент вступления решения в силу. КС не заявлял, что обязательная накопительная система вообще неконституционна, мы сказали, что в этой модели, которая обязывается законом, есть антиконституционные положения», - сказал член КС 2 апреля в эфире телекомпании «Шант».
Ранее Арменпресс опубликовал беседу с председателем постоянной комиссии Национального Собрания РА Давидом Арутюняном, который также заявил, что до 30 сентября закон РА «О накопительных пенсиях» действует: правовые нормы, противоречащие Конституции Армении - действуют. Давид Арутюнян также отметил, что сейчас следует ожидать, что правительство РА подготовит проект изменений закона.
Председатель КС Гагик Арутюнян опубликовал 2 апреля решение КС относительно конституционности 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 статей закона РА «О накопительных пенсиях». Согласно решению КС, противоречащими Конституции РА признан ряд положений закона.
«Учитывая, что закон «О накопительных пенсиях», в частности, правовые положения, признанные, согласно 1-5 пунктам заключительной части этого решения, противоречащими Конституции, взаимосвязаны с около 50 законами РА и более чем 80 нормативными правовыми актами, многие положения которых на основании этого решения подлежат пересмотру в установленном законом порядке, а также учитывая требование закона о ненарушении правовой безопасности в системном плане, на основании 3-й части 102-й статьи Конституции РА и 15-й части 68-й статьи закона «О Конституционном суде» установить в качестве последнего срока действия правовых норм, признанных противоречащими Конституции, до 30 сентября
2014 года, дав возможность Национальному собранию и правительству РА, в рамках своих полномочий, привести в соответствие правовые формулировки закона РА «О накопительных пенсиях» и другие связанные с ним законы в соответствие с требованиями указанного решения»,- отмечается в 7-м пункте решения КС.