Արցախյան ազատամարտի մասին պատմող «Թևանիկ» ֆիլմը շուտով կհայտնվի մեծ էկրաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արցախյան ազատամարտի մասին հայ-լիտվական համատեղ արտադրությամբ ստեղծված նոր` «Թևանիկ» ֆիլմը մայիսի 6-ից հնարավոր կլինի դիտել կինոթատրոններում: Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի` հայ ժողովրդի հերոսական էջերից մեկը նկարագրող նոր ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա մայիսի 5-ին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ռեժիսորը: «Սպասում և համոզմունք». հենց այս զգացողություններով է Ջիվան Ավետիսյանը պատրաստվում Ադրբեջանի հիստերիան առաջացրած կինոնկարի պրեմիերային:
«Թևանիկը» պատմություն է երեք պատանիների մասին, ովքեր բնավ չեն պատկերացնում, թե ինչ է պատերազմը: «Ֆիլմը ներկայացնում է արցախյան ազատամարտի տարիները` մասնավորապես սկզբնական շրջանը, երբ պատերազմի վտանգն էր դեռ կախված մարդկանց գլխին, և մարդիկ ամբողջությամբ պատերազմի մեջ չէին: Ֆիլմը պատմում է 14 տարեկան երեք պատանու մասին, ովքեր ևս, մեծահասակների պես, բնավ չեն պատկերացնում, թե ինչ է պատերազմը: Անկախ իրենց կամքից` նրանք պատերազմի դաժան դրոշմը կրում են իրենց վրա` տարբեր կերպ: Բայց հետո բոլորը համախմբվում են խրամատում: Պատերազմ է: Պատերազմ, որի մասին իրենք էլ պատկերացում չունեն և չեն էլ հասցնում ըմբռնել` ինչ է դա: Պատերազմի դաժանությունը վերջ է դնում շատերի կյանքին»,-մեզ հետ զրույցում ավելի վաղ նշել էր Ջիվան Ավետիսյանը:
«Թևանիկը» նկարահանվել է Առնոլդ Աղաբաբովի համանուն կինոսցենարի հիման վրա: Բացի դրանից, Ջիվան Ավետիսյանը և Կարինե Խոդիկյանը, միասին աշխատելով, մեկ պատանու մասին պատմող սցենարին ավելացրել են ևս երկու պատանու պատմություն: Այն ամբողջությամբ նկարահանվել է Արցախում: Կինոնկարի համար երաժշտություն է գրել լիտվացի կոմպոզիտոր Յոնաս Յուրկունասը: Այն ձայնագրվել է օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի և «Հովեր» երգչախմբի կատարմամբ:Փաստը մեծ արձագանք է գտել Ադրբեջանում` առաջացնելով հարևան երկրի զայրույթը:
Ֆիլմը նախատեսված է ներկայացնել Կաննի կինոշուկայում:Այն ստեղծվել է Արցախի կառավարության օժանդակությամբ: Լիտվական կողմն իրականացրել է աշխատանքներ պատկերի վրա` ապահովելով գույն, գրաֆիկա, հատուկ էֆեկտներ և երաժշտություն: Համարտադրող է հանդիսանում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը:

Фильм об Арцахском национально-освободительном движении «Теваник» скоро появится на большом экране
Новый художественный фильм «Теваник» об Арцахской освободительной борьбе совместного армяно-литовского производства появится на экранах уже 6 мая, сразу же после премьеры, которая намечена на 5 мая. Фильм представляет лишь одну из героических страниц жизни армянского народа: это история трех подростков, которые не имели представления о том, что такое война. Об этом в беседе с Арменпресс сказал режиссер Дживан Аветисян. Ожидание и убеждение - вот чувства, которые испытывает режиссер в преддверии премьеры этого фильма, вызвавшего очередную волну истерии в Азербайджане.
“Фильм о годах Арцахского освободительного движения, в частности, о начальном его периоде, когда над жителями этого края уже нависла угроза войны, но, собственно, военных действий еще не было. Фильм рассказывает о трех 14-летних подростках, которые, как и взрослые, , не имели представления о войне, и каждуй в отдельности, несли на себе крест войны. Но потом они оказываются в одном окопе. Многие из таких ребят лишились жизни», - сказал в беседе с Арменпресс Дживан Аветисян.
«Теваник» снят по одноименному сценарию Арнольда Агабабова. Дживан Аветисян и Карине Ходикян, работая над сценарием, добавили к нему историю еще двух подростков. «Таким образом, получился фильм из трех частей. Имя «Теваник» выбрано неслучайно – это напоминание карабахцам об известном герое Теване», - отметил режиссер.
Съемки фильма проходили в Арцахе. Музыку к фильму создал литовский композитор Йонас Йуркунас, записав ее с симфоническим оркестром Национального Академического театра оперы и балета имени А.Спендиарова с участием хора «Овер». Фильм вызвал негодование в Азербайджане.
Фильм планируется представить на кинорынке в Каннах. Он создан при содействии правительства Арцаха. Литовская сторона работала над цветом, графикой, спецэффектами и музыкой к фильму. В сопроизводстве участвовал и Национальный киноцентр Армении.