Հալեպի հայկական Նոր Գյուղ թաղամասում ռումբեր են ընկել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայկական Նոր Գյուղ թաղամասը մարտի 30-ին ռմբակոծվել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի մեր աղբյուրը՝ ավելացնելով, որ ռումբերի ընկնելու հետևանքով բնակարաններ են վնասվել: Աղբյուրը նաև տեղեկացրեց, որ մի քանի հայեր թեթև վնասվածքներ են ստացել: Իրավիճակը հայաշատ թաղամասերում այսօր հանգիստ է եղել, միջադեպեր չեն գրանցվել: Քաղաքում համացանցն արդեն մեկ շաբաթ է` չի գործում, իսկ էլեկտրականություն օրվա ընթացքում 1-1,5 ժամ է լինում:
Աղբյուրը նաև նշեց, որ ընդհարումներ են ընթանում Հալեպի հին թաղամասերում և ծայրամասերում:
Տեղեկություններ կան նաև, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում ևս ռումբեր են ընկել հայկական թաղամասերում. բարեբախտաբար, վնասները հիմնականում նյութական են, մարդկային կորուստներ չեն գրացնվել:
Սիրիայում եռամյա հակամարտության ընթացքում, ՄԱԿ-ի տվյալներով, զոհերի թիվը գերազանցել է 130 հազարը, այդ թվում զոհված հայերի թիվը գերազանցել է 70-ը:

Квартал Ждейде в сирийском Алеппо подвергся бомбардировке
Квартал Ждейде в сирийском Алеппо 30 марта подвергся бомбардировке. Об этом в беседе с Арменпресс сказал источник из Алеппо, добавив, что в результате взрыва снарядов пострадали дома.
Источник также сообщил, что несколько армян получили легкие ранения. Ситуация в армянонаселенных кварталах 31 марта была спокойной, инцидентов не было. Уже неделю в городе не действует интернет. Электроснабжение в Алеппо бывает 1-1,5 часа в день.
Источник также сообщил, что столкновения происходят в старых кварталах и окраинах Алеппо.
Есть также сведения о том, что на прошлой неделе снаряды упали на армянские кварталы: к счастью, урон только материальный, человеческих жертв не было.
В результате продолжающегося более трех лет конфликта в Сирии, по данных ООН, погибло более 130 тысяч человек, в том числе более 70 армян.