Սահմանադրական դատարանը կուտակային կենսաթոշակային օրենքի գործով կլսի եզրափակիչ ելույթները. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սահմանադրական դատարանն ընդմիջումից հետո կլսի «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ» գործի դատաքննության կողմերի եզրափակիչ ելույթները եւ կգնա խորհրդակցական սենյակ` որոշում կայացնելու:
Օրենքի մի քանի դրույթների սահմանադրականությունը վիճարկելու համար ՍԴ են դիմել 36 պատգամավորներ: Դատաքննությունն սկսվել է մարտի 28-ին, շարունակվել այսօր: Դատարանը հասցրել է լսել դիմող կողմի ներկայացուցիչներին, պատասխանող կողմին` ԱԺ-ին, ԿԲ-ին եւ Կառավարությանը: Դատավորները հարցեր են ուղղել կողմերին: ՍԴ նախագահը հայտարարեց, որ եզրափակիչ ելութների համար կտրվի 30 րոպե:
Հանրապետությունում հունվարի 1-ից գործարկվում է կենսաթոշակային պարտադիր կուտակայինհամակարգը, ըստ որի` 1974 թվականից հետո ծնված քաղաքացիները կկատարեն 5 տոկոսի չափովպարտադիր վճարումներ` կուտակային հիմնադրամներին: Կենսաթոշակային համակարգիմասնակիցների գումարները կառավարվելու է ֆոնդի կառավարիչների միջոցով:

Конституционный суд Армении заслушает заключительные выступления по делу о законе о накопительных пенсиях: ПРЯМОЙ ЭФИР
В Конституционном суде Армении 31 марта продолжается рассмотрение дела о соответствии 5,7,8,37,38,45,49 и 86 статей закона РА «О накопительных пенсиях» Конституции страны. После заключительных выступлений по этому делу КС удалится в совещательную комнату, чтобы вынести окончательное решение по этому вопросу.
Как сообщает Арменпресс, с целью оспаривания вопроса соответствия нескольких статей закона «О накопительных пенсиях» Конституции Армении в КС обратились 36 депутатов. Рассмотрение этого дела началось 28 марта и продолжилось сегодня. Суд успел заслушать представителей стороны-истца и ответчиков по этому делу – представителей Национального Собрания, Центрального банка и правительства. Судьи задавали вопросы сторонам. Председатель КС объявил, что для заключительных выступлений будет предоставлено 30 минут.